Główna Aktualności Realizacja Saint-Gobain Building Glass Polska nagrodzona Bryłą Roku 2017!

Realizacja Saint-Gobain Building Glass Polska nagrodzona Bryłą Roku 2017!

przez redakcja

Biurowiec Bałtyk w Poznaniu został jednogłośnie okrzyknięty przez internautów Bryłą Roku 2017 w XI. edycji tego plebiscytu. Obiekt zaprojektowała uznana holenderska pracownia MVRDV.

Architekci z MVRDV słyną z wizjonerskich i innowacyjnych projektów tak też było przy projektowaniu Biurowca Bałtyk w Poznaniu. Projektanci, czerpiąc inspirację z siatki modernistycznych budynków z Okrąglakiem na czele, stworzyli niesamowity obiekt, który nie dominuje nad resztą zabudowy miasta i dobrze uzupełnia wielkomiejską przestrzeń.

Bryła biurowca Bałtyk porównywana jest do abstrakcyjnej rzeźby — wydaje się, że zmienia kształt w zależności od miejsca, z którego jest oglądana.

Nathalie de Vries, jedna z głównych projektantek w biurze MVRDV, podkreśla, że forma Bałtyku wynika z analizy zastanego kontekstu oraz elementów architektury Poznania, które holenderscy projektanci uznali za ważne i inspirujące.

Okoliczna architektura podpowiedziała na przykład trójkątny kształt obiektu, który jest charakterystyczny dla attyk poznańskich kamienic. Te inspiracje w zestawieniu nowoczesną estetykę i wymaganiami postawionymi przez kontekst doprowadziły do ukształtowania ostatecznego projektu.

Forma fasady powstała z inspiracji Okrąglakiem, z którego to projektanci zaczerpnęli motyw okien umieszczonych w strukturalnych ramach, które ciągną się od samego dołu aż po zwieńczenie budynku.

Do wykonania fasady wykorzystano szkło SGG COOL-LITE SKN 176II zapewniając wysoki współczynnik przepuszczalności światła i ochrony przeciwsłonecznej oraz szkło ognioochronne Contraflam Vetrotech, zespolenia z laminatami 10.12.12 Glassolutions, zapewniając ochronę przeciwpożarową EI 60.

POLECANE

Zostaw komentarz