Główna Instalacje Czym jest pompka tłokowa?

Czym jest pompka tłokowa?

przez Milena
pompka tlokowa

Jest to rodzaj pompy wyporowej. Tłok, w pompie tej, porusza się ruchem posuwisto zwrotnym. Ten rodzaj pompek jest bardzo popularny w codziennym życiu. Lata swojej świetności pompki te miały przed wynalezieniem pomp wirowych.

Z czego składa się pompka tłokowa?

Ten rodzaj pompki składa się przede wszystkim z takich elementów jak:

  • komora (cylinder),
  • tłok,
  • nurnik wraz z tłoczyskiem,
  • zawór,
  • część ssawna.

Budowa tego typu pompki tłokowej jest więc bardzo prosta. Nic dziwnego w tym, że znajduje ona zastosowanie w życiu codziennym.

Wady i zalety pompki tłokowej

Pompka tłokowa ma sporo zalet. Zalicza się do nich:

  • stałą wydajność,
  • dobre wykorzystanie energii,
  • nie wymaga dodatkowych elementów,
  • możliwość tłoczenia cieczy ogólnodostępnych tj. na przykład cieczy o dużej lepkości lub zawiesin ciała stałego.

Jak każde urządzenie pompka tłokowa ma również swoje wady. Główną z nich jest niewielka wydajność. Pompki tego typu nie nadają się do pompowania dużej ilości produktów. Nie są one w stanie sobie z nimi poradzić. Kolejną wadą pompek tłokowych jest wysoki koszt eksploatacyjny.

Zastosowanie pompek tłokowych

Do najczęstszego zastosowania pompek tłokowych dochodzi w życiu codziennym. Pompki tego typu stosowane są w trakcie pompowania kół rowerowych i piłek do piłki nożnej, materacy polowych, ekspresach do kawy, filtracji wody w basenie, a także w akwariach. W przypadku tych ostatnich pompki tłokowe utrzymują stałe napowietrzenie wody. Tym samym więc zapewniają tlen dla ryb.

Zakup pompek tłokowych

Pompka tłokowa – https://www.garenpost.com.pl/pompki-tlokowe/ jest produktem ogólnodostępnym. W związku z tym można ją kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Przedział cenowy jakim można zakupić tego rodzaju pompki jest szeroki. Oznacza to, że istnieje możliwość zakupienia pompek, które kosztować będą poniżej 50 złotych. Są to najczęściej pompki służące do pompowania kół w rowerze. Pompki tłokowe, które kosztują powyżej 1000 zł mają zupełnie inne przeznaczenie. Pompy te stosuje się między innymi w agregatach.

Dobrze jest mieć ją pod ręką

W trakcie trwania wycieczki rowerowej dobrze jest móc ze sobą pompkę tłokową. Ten rodzaj pompki stosowany jest do pompowania kół rowerowych. Pompka tego typu jest elementem, który nie zabiera wiele miejsca. Często jednak jest to przedmiot, który sprawia, że wycieczka rowerowa może zostać doprowadzona do końca. Dzięki niej istnieje możliwość napompowania dziurawego koła rowerowego. Wycieczka więc nie musi się kończyć. Pompkę tłokową odkłada się na miejsce i kontynuuje wycieczkę rowerową.

POLECANE

Zostaw komentarz