Główna Budowa i Remont Budowa domu – od czego zacząć, co warto wiedzieć, kiedy planujesz budowę domu?

Budowa domu – od czego zacząć, co warto wiedzieć, kiedy planujesz budowę domu?

przez redakcja serwisu

Decyzja o budowie domu to zawsze przełom w życiu. Jest to niewątpliwie inwestycja długoterminowa, kosztowna i pod wieloma względami kłopotliwa. Jednak najwięcej trudności nastręcza samo ruszenie z budową, ponieważ wiąże się to z koniecznością załatwienia wielu niezbędnych formalności. W poniższym artykule podpowiadamy, o czym należy pamiętać i co zrobić przed rozpoczęciem budowy.

Jeśli znalazłeś miejsce, które twoim zdaniem jest idealne na postawienie wymarzonego domu, nie spiesz się z jego postawieniem. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą. Najpierw dowiedz się wszystkiego na temat danego terenu, okolicy oraz spraw, jakie musisz załatwić przed rozpoczęciem inwestycji. Budowa domu to tematyka często omawiana w internecie, przykładowo na suprbudowlani.pl, gdzie obok pomocnych porad i wskazówek z zakresu budownictwa, możesz znaleźć odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

Zanim rozpoczniesz budowę swojego domu, pamiętaj o załatwieniu następujących spraw.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Plan oraz decyzja o warunkach zabudowy to podstawowe dokumenty, które trzeba przeanalizować jeszcze przed zakupem projektu budowlanego czy nawet przed zakupem samej ziemi. Plan zagospodarowania przestrzennego zawiera informacje o przeznaczeniu użytkowym działki, linii zabudowy, określa dopuszczalną kubaturę nieruchomości, jego kształt oraz specyfikację dachu. Innymi słowy, jest to bardzo przydatny i cenny dokument, który pomaga przy wybieraniu samego projektu budowlanego. Jeśli działka nie posiada takiego planu, wówczas trzeba się postarać o uzyskanie warunków zabudowy. To z kolei jest dokument równorzędny z planem zagospodarowania przestrzennego, w którym znaleźć można podobne informacje na temat danej działki.

Projekt domu

Zakup projektu budowlanego jest koniecznością. Można wybrać gotowy projekt budowlany, tzw. projekt powtarzalny, który jest dosyć opłacalny pod kątem finansowym. Nie daje on jednak możliwości pełnego spersonalizowania wymiarów budynku. Bardziej wymagający klienci wybierają jednak projekt indywidualny, który przygotowywany jest na podstawie wymagań użytkowych przyszłego właściciela. Taki projekt jest niezbędny w sytuacji, kiedy w grę wchodzi działka o niestandardowych rozmiarach.

Zgłoszenie budowy domu

Nie trzeba już ubiegać się o pozwolenie na budowę, jednak konieczne jest zgłoszenie zamiaru jej rozpoczęcia. Procedura została znacząco uproszczona dzięki czemu, podczas składania dokumentacji nie trzeba przedkładać żadnych decyzji o dostawie mediów. Wszelkiego rodzaju przyłączenia działki do drogi publicznej, kanalizacji wody, prądu czy gazu są weryfikowane podczas oddawania budynku do użytkowania. Warto ubiegać się równocześnie o wydanie warunków technicznych dostawy mediów, ponieważ ta praktyka pozwala uniknąć późniejszych problemów formalnych. Decyzja zazwyczaj wydawana jest od ręki, a minimalny koszt całej sprawy nie powinien przekraczać 150 złotych.

Sama budowa może ruszyć dopiero po upływie 30 dni od momentu przedłożenia zgłoszenia budowlanego. Jeżeli w tym czasie, nie otrzymasz żadnego pisma informującego o wydaniu zgody na budowę, oznacza to, że władze udzieliły tzw. milczącej zgody na budowę, która ważna jest przez 3 lata. Wówczas trzeba zmieścić się w tym przedziale czasowym, gdyż w przeciwnym razie trzeba będzie całą procedurę zaczynać od początku.

POLECANE

Zostaw komentarz