Główna Budowa i Remont Perspektywy pracy w branży budowlanej po studiach

Perspektywy pracy w branży budowlanej po studiach

przez redakcja serwisu
branza budowlana

Praca w branży budowlanej praktycznie od zawsze kojarzy się z pewnością zatrudnienia i wysokimi zarobkami. Nie dziwi więc fakt, że bardzo dużo osób wybiera właśnie studia w tym kierunku. Jakie perspektywy czekają na absolwentów takich popularnych kierunków? Podpowiadamy.

Jak wygląda zapotrzebowanie na pracowników po studiach w budowlance?

Warto zauważyć, że istnieje pewna niezmienna tendencja związana z zapotrzebowaniem zwłaszcza na różnego rodzaju specjalistów budowlanych. Nietrudno się domyśleć, że wiele osób po studiach wyjeżdża za granicę, aby pracować dla dużych korporacji budowlanych. Nie oznacza to, że w Polsce brakuje miejsc do pracy. Powód jest nieco inny. Chodzi w głównej mierze o zarobki. Osoba po studiach wyższych może liczyć na niewysoką wypłatę, ponieważ dużo bardziej liczy się doświadczenie i umiejętności praktyczne niż sucha wiedza. Dlatego też na przykład inżynierowie budowlani muszą wykazać się pewną dozą cierpliwości, aby zarabiać naprawdę wysokie kwoty. Nie jest to jednak regułą.

Warto zauważyć, że młode osoby po studiach mogą znaleźć bardzo atrakcyjne wynagrodzenie zwłaszcza w firmach międzynarodowych. Oprócz specjalistycznego wykształcenia budowlanego takie korporacje wymagają jednak bardzo dobrej znajomości języka angielskiego lub niemieckiego. Trzeba też być gotowym na dalekie wyjazdy służbowe, również zagraniczne.

Na pewno dużą zaletą ukończenia takich studiów jest to, że absolwenci mogą swobodnie wybierać z szerokiej gamy ofert, które dotyczą poszczególnych gałęzi i branż bezpośrednio związanych z tym kierunkiem, a więc na przykład w budownictwie wodnym, przemysłowym lub ziemnym. Bez trudu można znaleźć oferty pracy jako kierownik budowy, ale trzeba mieć świadomość tego, że pracodawcy zwykle wymagają pewnej dozy doświadczenia. Dlatego tak ważna jest przynajmniej kilkumiesięczna praktyka, która otworzy możliwości znalezienia bardzo atrakcyjnych stanowisk zarobkowych.

Praca jako projektant budowlany

Osoby, które przygotowują projekty architektoniczno-budowlane są bardzo pożądane w tej branży. Nie jest to jednak praca typowo biurowa, ponieważ niezbędna jest umiejętność właściwej organizacji zaplanowanych zadań oraz stała komunikacja z innymi osobami odpowiedzialnymi za podobne wyzwania. Mowa tutaj na przykład o geodecie, geologu oraz o osobach odpowiedzialnych za materiały, instalację i wielu innych. Absolwent zaraz po studiach może liczyć na całkiem godziwe wynagrodzenie pod warunkiem posiadania istotnych cech, które świetnie sprawdzą się w tym zawodzie. Między innymi jest to gotowość do rozmów, negocjacji, szukania kompromisów i klarownego przekazywania informacji. Ta ostatnia cecha jest wręcz niezbędna, aby móc w prosty i zrozumiały sposób przekazywać relacje i raporty do osób posiadających różny poziom wiedzy na dany temat.

Aby rozwijać się w zawodzie projektanta budowlanego niezbędne będzie odbycie przynajmniej dwuletniego stażu w biurze projektowym oraz praktyka na budowie, która potrwa co najmniej rok. Po tym czasie można przystąpić do egzaminu przed Okręgową Izbą Budownictwa.

O perspektywach zatrudnienia w Olsztynie i możliwościach pracy także w innych branżach można przeczytać na stronie https://swidnica24.pl/2021/05/olsztyn-praca-dla-studentow-z-wroclawia-tak-to-mozliwe/.

POLECANE

Zostaw komentarz