Główna Budowa i Remont Od ziemi po ściany parteru, czyli co warto wiedzieć o fundamentach?

Od ziemi po ściany parteru, czyli co warto wiedzieć o fundamentach?

przez redakcja serwisu
fundamenty

Każda budowa domu zaczyna się stawianiem fundamentu. Element ten jest niemalże podstawą budynku i pomimo, że prawie w całości widnieje w ziemi, to nie może go tam zabraknąć. Fundamenty tworzy się z myślą o tym, aby postawiony na nich budynek widniał przez długie lata oraz by nie powstawały żadne uszkodzenia.

Mając więc na szali trwałość budynku, warto postarać się o poprawne wzniesienie fundamentu zgodnie ze wszystkimi wytycznymi. Nie próbujmy więc na siłę oszczędzać w miejscach będących tak ważnymi dla całej konstrukcji. Poniżej znajdziemy kilka informacji odnośnie tego, na co zwrócić uwagę w przypadku tworzenia fundamentów.

Początkowe czynności

Z reguły po całej zimie planowania, wczesną wiosną przychodzi czas na rozpoczęcie prac budowlanych. To właśnie wtedy zwołujemy geodetę, który dokładnie wyrysuje nam obrys fundamentów i da pozwolenie na rozpoczęcie wykopów. W projekcie domu widnieje zapis mówiący o głębokości dziury, na której umieszczona ma zostać stopa fundamentowa, czyli po prostu pierwsza warstwa betonu.

Następnym etapem jest tworzenie ściany fundamentowej. Tutaj pojawia się nam wybór, a mianowicie możemy skorzystać z pustaków zalewowych lub po prostu stworzyć wysoki szalunek z desek, do którego włożymy wieńce i zalejemy betonem. Oczywiście pustaki również trzeba zalać na końcowym etapie i w kilku miejscach także zbroić, jednak ich zaletą jest spora oszczędność właśnie na drutach zbrojeniowych, których cena aktualnie nie jest mała. Należy pamiętać jeszcze o zamówieniu betonu o odpowiedniej klasie, która zapisana również będzie w projekcie domu.

fundamenty

Izolacje przeciwko wilgoci

Wilgoć jest niechcianym i szkodliwym dla zdrowia lokatorów czynnikiem. Może pojawiać się ona z wielu powodów, jednak kluczowym z nich jest właśnie nieodpowiednie zabezpieczenie fundamentów. Proces późniejszego dokładania izolacji w przypadku likwidacji wilgoci jest sporo droższy od kosztów preparatów izolacyjnych w czasie budowy domu. Nie powinniśmy więc w tym miejscu szukać oszczędności.

Istnieją dwa rodzaje izolacji, a mianowicie pozioma i pionowa. Pierwszą warstwę izolacyjną kładzie się już bezpośrednio na stopę fundamentu i na niej dopiero układa się ścianę fundamentową. W tym celu, przydatna okaże się papa na fundament. Użyć jej należy również na samym wierzchu fundamentu w postaci warstwy pionowej, która będzie oddzielać go od ścian parteru. Z reguły korzysta się z pap termozgrzewalnych, które dzięki swoim właściwościom hydrofobowym, uniemożliwiają wniknięcie wody w głąb fundamentu. Na izolacje pionowe, czyli te przebiegające na wysokości całej ściany fundamentowej, stosuje się w większości preparaty bitumiczne.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Elementami, o których nie można zapomnieć są przepusty instalacyjne. Przed wymurowaniem i wylaniem betonu należy przemyśleć, którędy przebiegać będą rury kanalizacyjne, wodne czy nawet główny przewód instalacji elektrycznej, a następnie wstawić w tych miejscach otwory.

Po wylaniu fundamentu warto jest wewnątrz domu wysypać żwir na wyrównaną nawierzchnię, a następnie wylać tzw. chudziak, który umożliwi już swobodne przemieszczanie się po domu i ułatwi murowanie.

POLECANE

Zostaw komentarz