Główna Instalacje Oświetlenie z klasycznymi żarówkami, czy LED-owe nowości?

Oświetlenie z klasycznymi żarówkami, czy LED-owe nowości?

przez redakcja

Kiedyś światło zapewniały tylko pochodnie. Dziś przed nami pojawia się tak wiele propozycji, że aż trudno wybrać. Pełna rozmaitość pod względem form, kolorów, materiałów, faktur i struktur. Do tego odmienny sposób oświetlania, bo inne efekty są w stanie zapewnić klasyczne żarówki energooszczędne, a jeszcze inne te, które bazują na coraz chętniej wybieranych LED-ach. Które rozwiązanie wysuwa się na prowadzenie?

Nowocześnie, ale z elementami klasyki

Nowoczesne oświetlenie nie oznacza dziś tylko propozycji lamp, które nadają się do wnętrz o współczesnym wystroju. Nowoczesne, nowoczesność to pojęcia o szerokim znaczeniu. Znajdujemy w nich miejsce na aktualnie panujące trendy, a pośród nich gości między innymi minimalizm. Czasami jest to strona wręcz surowa i chłodna. Pojawiają się wystroje tak precyzyjnie wykonane w każdym calu, funkcjonalne i pozbawione zbędnych elementów, że nie ma już miejsca na poczucie przytulności i ciepła, za to można liczyć na maksymalną koncentrację i efekt reprezentacyjny.

Innym razem minimalizm zostaje zinterpretowany jako uporządkowana, daleka od chaosu przestrzeń. Komfortowe wnętrze, w którym pod ręką są tylko niezbędne rzeczy, a ograniczenie liczby tych, które spełniają zaledwie jedną funkcję, wpływa na lepsze samopoczucie. W końcu w uporządkowanych pomieszczeniach nic nie odwraca zbędnie uwagi, jest przyjemnie, przytulnie i powoli tworzy się atmosfera domowego ogniska.

W obydwu przypadkach swoją rolę odgrywa oświetlenie. Nie musi jednak obfitować w najnowsze propozycje, najświeższe pomysły ze światowych katalogów wnętrz. Do nowoczesności – jednej i drugiej, pasują lampy wybrane ze sklepu Azzardo.com.pl, które świecą dzięki klasycznym, choć energooszczędnym żarówkom. Dlaczego klasyka pośród żarówek? Bo można znaleźć ciekawe kształty żarówek, niekiedy bardzo finezyjne, o subtelnych liniach, które dodają łagodności. Ich transparentność decyduje o sile padającej wiązki świetlnej. Te duże, pękate, które wydają się swoimi rozmiarami przytłaczać wręcz konstrukcje oświetleniowe, nadają ciekawego wyrazu.

Prawie nie zauważalne, a jednak tak dobrze widoczne

LED-y nie są już nowością na rynku. Zaczynają dominować nad pozostałymi typami oświetlenia, w dużej mierze dzięki naprawdę sporym oszczędnościom, które są w stanie zaoferować. Żarówki LE-owe bowiem świecą nawet do 25 tysięcy godzin, a przy tym nie nagrzewają się, są zatem bezpieczne w użytkowaniu. Bardzo często mają formę niewielkich punktów świetlnych, dzięki czemu mogą być zamontowane wszędzie tam, gdzie dużych rozmiarów klasyczna żarówka po prostu się nie sprawdzi.

LED-owemu oświetleniu nie brakuje uniwersalności, bo wpisuje się w potrzeby wnętrz o różnych funkcjach. Pomieszczeń, które nie grzeszą metrażem, ale i tych obszernych, przestronnych. Można je montować praktycznie od podłogi aż po sufit, uzyskując ciekawą estetykę wnętrza. Ich minimalizm przejawia się w skromnych oprawach, niewielkich rozmiarach, które wręcz trudno dostrzec, a jednak dekorują domowe wnętrza, dzięki wyrazistej i jasnej wiązce światła.

Do wyboru, do koloru!

Zarówno klasyczne żarówki zastosowane w oświetleniu nowoczesnym, jak i modna, LED-owa propozycja, to wciąż dość szeroka paleta barwy światła. Tę można zaś dobrać do stworzonego wystroju, funkcji pomieszczenia oraz indywidualnych potrzeb. Nie stawiamy zatem żadnego rozwiązania na piedestale, bo obydwu można z powodzeniem podarować 1 miejsce za estetykę, funkcjonalność i piękno.

POLECANE

Zostaw komentarz