Główna Wnętrza Jak urządzać wnętrza oświetlane girlandą kryształów?

Jak urządzać wnętrza oświetlane girlandą kryształów?

przez redakcja

Żyrandole ociekające kryształkami. Niczym girlandy, światło spływające po oszlifowanych brzegach szklanych elementów. Taka kompozycja widniejąca z centralnego punktu sufitu, choć jest ciężka i rozłożysta, przy wiązkach światła zyskuje na subtelności. Wnętrza stają się zaś eleganckie, a nawet luksusowe. Można mieć pewność, że właściciel wie, co to gust! Jak jednak poradzić sobie z aranżacją wnętrz, które nie pozostawiają zbyt wiele miejsca na dekoracje?

Propozycja skandynawskiego wystroju z nutą glamour

Można by zadać sobie pytanie, jak się ma skandynawska aranżacja do wystroju glamour? To niemalże dwa przeciwieństwa. Z jednej strony harmonia, równowaga, minimalizm, eliminowanie zbędnych elementów wyposażenia. Do tego pastelowe barwy i klimatyczny nastrój własnych czterech kątów. Błysk i blask? To wydaje się być zdecydowanie po drugiej stronie aranżacyjnej barykady.

Glamour zaskakuje i inspiruje. Szkło, które odbija wiązki światła, tworzy swoistą mieszankę oświetlenia sztucznego i naturalnego, nadaje wnętrzom cech typowo luksusowych. Spoglądając na konstrukcje oświetlenia, które można znaleźć w sklepie Azzardo.com.pl, trudno się nie zachwycić. Obłędne żyrandole zapierające dech w piersiach. Czy aby na pewno tak dalekie od szeroko interpretowanego wystroju skandynawskiego?

Skandynawskie aranżacje to nie tylko klasyczne barwy pastelowe i skromnie urządzone wnętrza, w których panuje przyjemny porządek. Jest w nich bowiem miejsce na znacznie bardziej wyraziste, indywidualne wystroje. Przypomnijmy sobie dark lagom, w którym mogą gościć ciemne zielenie, winne barwy bordowe, a nawet głęboka czerń, o soczystym granacie nie wspominając. Girlandy kryształów, choć błyszczące i brzękające przy lekkim powiewie wiatru, przyćmiewające biały, pozbawiony ozdób sufit, mogą stanąć naprzeciw stonowanej propozycji wprost z północnych rejonów Europy.

Eksponowanie lub łagodzenie

Lampa wisząca, która bazuje na metalu i szkle, jest gustowna i wyrafinowana, daje szansę na wyeksponowanie jasnych, pastelowych barw. Ożywia aranżacje typowo skandynawskie, bo lekki róż w świetle wydaje się być przyjemniejszy. Biele, beże czy szarości nie są już nudne i zwyczajne. Pojedyncze akcenty kolorystyczne, które mają budować indywidualny charakter wnętrza, oświetlone stają się jeszcze bardziej wyraziste.

Ten rozłożysty, obszerny i pełen świecidełek żyrandol, wbrew pozorom może łagodzić wystrój, który jest ciężki, dominujący i mało przytulny. Wyobraźmy sobie bowiem aksamitne i grube zasłony, które płożą się po podłodze obszernego salonu. Masywny, dębowy stół z rzeźbionymi nogami i duże witryny na książki, w barwie mahoniu. Na stole widnieje ażurowy, pleciony obrus, a zza szyb wspomnianej witryny, spoglądają na domowników opasłe tomy ksiąg. Robi się zbyt ciężko, czasami ponuro, a brak subtelności zaczyna przeszkadzać.

W tak mocnej na każdym kroku aranżacji, subtelność szkła zaczyna wychodzić na światło dzienne. Żyrandol w innym wystroju wydający się być pełnym przepychu, przy ciemnych zasłonach i rzeźbionych meblach, zaczyna łagodnieć. Jego wiązki świetlne próbujące przedostać się przez kształtne kryształki, nadają delikatności.

Zachowanie proporcji

Oświetlenie w rozmiarze XL albo i większym, a do tego obfitujące w błyszczące detale, z powodzeniem może uzupełniać proste i klasyczne aranżacji, nie tylko skandynawskie. Sęk w tym, by zachować umiar i właściwie proporcje. Świetlne girlandy mają ożywiać, dodawać uroku, a nie przytłaczać.

POLECANE

Zostaw komentarz