Strona główna » Jak urządzać wnętrza oświetlane girlandą kryształów?

Jak urządzać wnętrza oświetlane girlandą kryształów?

przez redakcja

Żyrandole ociekające kryształkami. Niczym girlandy, światło spływające po oszlifowanych brzegach szklanych elementów. Taka kompozycja widniejąca z centralnego punktu sufitu, choć jest ciężka i rozłożysta, przy wiązkach światła zyskuje na subtelności. Wnętrza stają się zaś eleganckie, a nawet luksusowe. Można mieć pewność, że właściciel wie, co to gust! Jak jednak poradzić sobie z aranżacją wnętrz, które nie pozostawiają zbyt wiele miejsca na dekoracje?

Propozycja skandynawskiego wystroju z nutą glamour

Można by zadać sobie pytanie, jak się ma skandynawska aranżacja do wystroju glamour? To niemalże dwa przeciwieństwa. Z jednej strony harmonia, równowaga, minimalizm, eliminowanie zbędnych elementów wyposażenia. Do tego pastelowe barwy i klimatyczny nastrój własnych czterech kątów. Błysk i blask? To wydaje się być zdecydowanie po drugiej stronie aranżacyjnej barykady.

Glamour zaskakuje i inspiruje. Szkło, które odbija wiązki światła, tworzy swoistą mieszankę oświetlenia sztucznego i naturalnego, nadaje wnętrzom cech typowo luksusowych. Spoglądając na konstrukcje oświetlenia, które można znaleźć w sklepie Azzardo.com.pl, trudno się nie zachwycić. Obłędne żyrandole zapierające dech w piersiach. Czy aby na pewno tak dalekie od szeroko interpretowanego wystroju skandynawskiego?

Skandynawskie aranżacje to nie tylko klasyczne barwy pastelowe i skromnie urządzone wnętrza, w których panuje przyjemny porządek. Jest w nich bowiem miejsce na znacznie bardziej wyraziste, indywidualne wystroje. Przypomnijmy sobie dark lagom, w którym mogą gościć ciemne zielenie, winne barwy bordowe, a nawet głęboka czerń, o soczystym granacie nie wspominając. Girlandy kryształów, choć błyszczące i brzękające przy lekkim powiewie wiatru, przyćmiewające biały, pozbawiony ozdób sufit, mogą stanąć naprzeciw stonowanej propozycji wprost z północnych rejonów Europy.

Eksponowanie lub łagodzenie

Lampa wisząca, która bazuje na metalu i szkle, jest gustowna i wyrafinowana, daje szansę na wyeksponowanie jasnych, pastelowych barw. Ożywia aranżacje typowo skandynawskie, bo lekki róż w świetle wydaje się być przyjemniejszy. Biele, beże czy szarości nie są już nudne i zwyczajne. Pojedyncze akcenty kolorystyczne, które mają budować indywidualny charakter wnętrza, oświetlone stają się jeszcze bardziej wyraziste.

Ten rozłożysty, obszerny i pełen świecidełek żyrandol, wbrew pozorom może łagodzić wystrój, który jest ciężki, dominujący i mało przytulny. Wyobraźmy sobie bowiem aksamitne i grube zasłony, które płożą się po podłodze obszernego salonu. Masywny, dębowy stół z rzeźbionymi nogami i duże witryny na książki, w barwie mahoniu. Na stole widnieje ażurowy, pleciony obrus, a zza szyb wspomnianej witryny, spoglądają na domowników opasłe tomy ksiąg. Robi się zbyt ciężko, czasami ponuro, a brak subtelności zaczyna przeszkadzać.

W tak mocnej na każdym kroku aranżacji, subtelność szkła zaczyna wychodzić na światło dzienne. Żyrandol w innym wystroju wydający się być pełnym przepychu, przy ciemnych zasłonach i rzeźbionych meblach, zaczyna łagodnieć. Jego wiązki świetlne próbujące przedostać się przez kształtne kryształki, nadają delikatności.

Zachowanie proporcji

Oświetlenie w rozmiarze XL albo i większym, a do tego obfitujące w błyszczące detale, z powodzeniem może uzupełniać proste i klasyczne aranżacji, nie tylko skandynawskie. Sęk w tym, by zachować umiar i właściwie proporcje. Świetlne girlandy mają ożywiać, dodawać uroku, a nie przytłaczać.

POLECANE

Zostaw komentarz