Główna Wnętrza Okap kominowy czy do zabudowy – jaki okap przyścienny wybrać?

Okap kominowy czy do zabudowy – jaki okap przyścienny wybrać?

przez redakcja serwisu
Okap przyścienny

Jaki okap wybrać do kuchni, w której kuchenka znajduje się przy ścianie? Czy lepszy jest okap kominowy, czy może jednak okap do zabudowy? Jakie wady i zalety mają oba rodzaje urządzeń?

Okapy w kuchni

Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez okapu kuchennego. Urządzenia te stały się podstawowym elementem kuchennego AGD. Pomagają oczyszczać powietrze z zapachów i cząsteczek tłuszczu. Przyczyniają się do zachowania w kuchni czystości, a także ułatwiają funkcjonowanie w kuchni, służąc choćby jako dodatkowe źródło światła. Często stanowią istotny element dekoracyjny.

Pewnym problemem może być jednak zakup odpowiedniego urządzenia. Jaki okap kuchenny wybrać? Odpowiedzi na powyższe pytanie jest tyle, ile jest kuchni, ale najbardziej popularne są okapy kominowe i okapy do zabudowy. To doskonałe opcje, gdy kuchenka znajduje się przy ścianie.

Wyciągi i pochłaniacze kuchenne

Przed wyborem rodzaju okapu kuchennego trzeba zastanowić się nad tym, czy okap będzie działał w trybie wyciągu, czy pochłaniacza. To zasadnicza różnica i ma ogromny wpływ na to, jak okap kuchenny zostanie zamontowany oraz jaki okap wybrać.

Wyciąg musi mieć podłączenie do osobnego kanału wentylacyjnego, jako że filtrowane powietrze wypycha on na zewnątrz budynku. Niestety, nie wszędzie jest możliwy jego montaż. W kuchniach, które nie pozwalają na podłączenie okapu do wentylacji, wykorzystywane są pochłaniacze, wtłaczające powietrze z powrotem do pomieszczenia.

W takim przypadku zmniejsza się potrzeba instalowania okapu kominowego, który będzie maskować rurę spiro łączącą urządzenie z wentylacją. Inaczej można też podejść do tematu zabudowy, chociażby wykorzystując miejsce nad okapem w inny sposób. Zarówno okapy kominowe, jak i okapy do zabudowy, mają swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się im.

Okapy przyścienne – do zabudowy czy kominowy?

Okapy do zabudowy odznaczają się kompaktowymi rozmiarami. Zajmują niewiele miejsca, co sprawia, że są idealne w małych kuchniach. Ich zaletą jest niska cena, ale zarazem często są to okapy o stosunkowo niedużej wydajności. Okapy do zabudowy można podzielić na wkłady do zabudowy oraz okapy teleskopowe. Są one wybierane do aranżacji, w których właściciel kuchni pragnie schować urządzenie w bloku mebli kuchennych.

Okapy kominowe są większe i często bardziej wydajne. Są droższe i bardziej zaawansowane technologicznie. Sprawdzają się w większych kuchniach, w których okap ma dodatkowo spełniać funkcję dekoracyjną. Pozwalają w ciekawy sposób zagospodarować przestrzeń nad kuchenką. Istnieje kilka rodzajów okapów kominowych. To m.in. okapy narożne, skośne, klasyczne – w kształcie odwróconej litery T, rustykalne. Dzięki temu łatwo je dopasować do praktycznie każdej aranżacji kuchennej.

Jaki zatem okap kuchenny wybrać? To zależy od wielkości kuchni, jej kubatury i wydajności, która jest potrzebna do skutecznego działania urządzenia w danym pomieszczeniu. Trzeba też wziąć pod uwagę kwestie aranżacyjne. Do mniejszych kuchni z zabudową lepiej jednak polecić okapy do zabudowy. W większych kuchniach, zwłaszcza jeśli ważna jest funkcja ozdobna, lepszy będzie okap kominowy.

POLECANE

Zostaw komentarz