Główna Budowa i Remont Ocieplanie budynku z zewnątrz w zimie. Jakie warunki muszą być spełnione?

Ocieplanie budynku z zewnątrz w zimie. Jakie warunki muszą być spełnione?

przez redakcja serwisu
ocieplanie budynku

Mówi się, że wielu prac budowlanych zimą nie można wykonywać. Ale jak się okazuje nie jest to wcale prawda. Branża budowlana ciągle się rozwija, co oznacza także, że coraz więcej materiałów jest mrozoodpornych, a więc można na nich pracować, nawet jeżeli temperatura jest poniżej zera. Swoją drogą zimy są coraz cieplejsze, a więc tym bardziej można zdecydować się nawet na ocieplenie domu.

Ocieplenie – wybór materiału ma znaczenie

Ocieplenie ścian zewnętrznych można wykonać, jednak ważna jest jakość materiału, który wybieracie. Tutaj zasadniczo zasada jest jedna, a dokładnie trzeba czytać rekomendacje producenta. Zatem należy przeczytać kartę informacyjną produktu, aby potem nie doszło do problemów z realizacją inwestycji. Trzeba jeszcze pamiętać, że nocą temperatura jest jeszcze niższa, stąd też nie należy zaczynać prac ociepleniowych późnym popołudniem, bo niestety wtedy może dojść do odklejenia styropianu, a to naraża Was na kolejne koszty. Oczywiście to znowu nie wszystko, bo poza materiałem ważna jest też aplikacja, a więc choćby klej i w tym przypadku należy korzystać z produktów dedykowanych, czyli zimowych.

Praca pracą, a materiały materiałami, ale co zrobić, gdy pogoda nas zaskoczy?

Cóż, pogoda niczym życie potrafi zaskakiwać, choć nie zawsze tak jak chcemy. Oznacza to, że pomimo sprawdzania pogody zaskoczyły nas opady śniegu i porywisty wiatr. Co w takiej sytuacji robić? Hmm…wydaje się, że można przerwać pracę, ale nic bardziej mylnego, bo wiele materiałów dedykowanych do tzw. użytku zimowego wymaga krótkich przerw, a więc zaczynając pracę lepiej ją skończyć szybciej. Na szczęście jest rozwiązanie takiego problemu, a dokładnie można stosować siatki bądź też plandeki na rusztowaniu ramowym. Dodatkowo trzeba osłaniać ścianę, a przy tym można stosować dogrzewacze, które sprawiają, że materiały szybciej schną.

Znajdź dobrą firmę

Prace budowlane są trudne do wykonania. Zatem, aby móc cieszyć się jakością i precyzją wykonania muszą być realizowane przez dobrych fachowców. A jak wiadomo z tym bywa różnie, bo pomyślcie jest sporo firm budowlanych, ale wielu zatrudnia pracowników nie tylko bez doświadczenia, ale i zupełnie bez wiedzy, tylko po to, aby ograniczyć koszty. Ale jak rozpoznać czy firma jest dobra? Z tym bywa czasem ciężko. Warto sprawdzić opinie o firmie, ale i porozmawiać z przedstawicielem. Dodatkowo duże znaczenie ma sprzęt jakim firma dysponuje, a więc czy posiada choćby rusztowania ramowe czy wszystko wypożycza. Dodatkowo dobrzy fachowcy poinformują Was o potencjalnym ryzyku, które może wiązać się z pracą w sezonie zimowym. Warto też zdawać sobie sprawę, że wiele firm w sezonie zimowym nie wykonuje ocieplania z zewnątrz, chyba że potencjalne ryzyko bierze na siebie klient.

Co może stać się z ocieploną elewacją?

Bywa tak, że nawet pomimo stosowania zabezpieczeń dojdzie do zawilgocenia styropianu. O ile problem może nie być widoczny od razu, to może pokazać się wiosną. Szczególnie jeżeli zaraz po ociepleniu wykonany zostanie tynk, problem będzie jeszcze większy. Naprawy często są drogie, bo jednak elewację trzeba jeszcze raz przeszpachlować, a przy tym tynk musi być ponownie położony. O ile dojdzie tylko do odklejenia się styropianu, to taka usterka może być szybko naprawiona, ale w innym przypadku inwestor może liczyć się z dodatkowymi kosztami, no chyba, że otrzymał od firmy gwarancję, że prace mogą być realizowane w sezonie zimowym.

Zbrojenie i zaprawa gruntująca – dobry etap na zakończenie prac

Zima zimą, a praca musi być wykonana. Jednak w przypadku bardzo niskich temperatur lepiej nie ryzykować. Jeżeli styropian został już przyklejony i nadal temperatura na zewnątrz wynosi plus 5 stopni, to można jeszcze wykonać dodatkowe prace, a dokładnie zbrojenie i nałożenie zaprawy gruntującej. Ale jeżeli temperatura spadnie poniżej zera, to wtedy warto zabezpieczyć pracę i poczekać na polepszenie pogody. Oczywiście wiosną będzie trzeba przetrzeć powierzchnię styropianu papierem ściernym, tak aby usunąć uszkodzone elementy materiału.

Czy można wykonywać prace budowlane zimą? Jasne, że tak, ale też trzeba uważać. Najlepiej więc porozmawiać z dobrym fachowcem, który doradzi.

POLECANE

Zostaw komentarz