Główna Budowa i Remont Pokrycia dachowe – inwestycja na lata

Pokrycia dachowe – inwestycja na lata

przez redakcja serwisu
pokrycia na dach

Pokrycie dachu to inwestycja, która nie należy do najtańszych. Tym bardziej wybór dachówki nie powinien być przypadkowy. Podstawową funkcją dachu jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, dlatego materiał, a także sam montaż musi być jak najlepszej jakości. Jakie są rodzaje pokryć dachowych i jak powinien przebiegać prawidłowy montaż?

Rodzaje pokryć dachowych

Mając na celu pokrycie dachu nieruchomości, należy kierować się dachówką o odpowiedniej wytrzymałości. W podstawowej ofercie sklepów i marketów budowlanych można zakupić dachówki ceramiczne oraz betonowe. Te pierwsze uważa się za trwalsze, a ich waga w przeliczeniu na metr kwadratowych waha się od 40 do 75 kg. Ich trwałość szacuje się na około 100 lat, zatem około 20 lat więcej niż w przypadku dachówek betonowych. Te z kolei charakteryzują się ciężarem od 40 do 55 kg na metr kwadratowy i są nieco trudniejsze w konserwacji.

Innym rodzajem dachówek jest blachodachówka. Są o wiele lżejsze, a co za tym idzie również i tańsze. Dostępne są w arkuszach i nie sprawiają problemu przy montażu. Z zasady jednak przeznaczone są do pokrywania dachu o nieskomplikowanym kształcie. Ich słabą stroną jest akustyka – blachodachówka rozprowadza krople deszczu uderzające o jej powierzchnię, zatem sprawdzi się najlepiej jako zadaszenie ogrodowe lub garażowe.

pokrycia dachowe

Wpływ promieniowania UV na dach

Uszkodzenia powstałe wskutek działania promieni słonecznych są najczęstszą przyczyną utraty przez dachówki funkcji ochronnej. Jeszcze przed zakupem pokrycia należy rozważyć kwestię nasłonecznienia, na jakie wyeksponowany jest budynek. Warto wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu czy panele słoneczne. Przy wyborze pokrycia dachowego dobrze byłoby dowiedzieć się, czy materiał posiada odpowiedni certyfikat i gwarancję funkcjonalności – powinna ona obejmować okres co najmniej 20 lat.

Jak prawidłowo zamontować pokrycie dachowe?

Dach zapewnia domowi odpowiednią szczelność i komfort termiczny. Powinien być wytrzymały i odporny na silne wiatry, ulewne deszcze czy gradobicie. Niestety nawet najlepsza dachówka nie będzie spełniać tych funkcji, jeśli zostanie źle zamontowana.

Samodzielny montaż pokrycia dachowego bez specjalistycznej wiedzy może narazić dom na ubytki. Dlatego warto postawić na sprawdzoną ekipę dekarzy, którzy zadbają o to, by podczas pracy nie pojawiły się żadne niedoskonałości. Wykwalifikowani fachowcy będą w stanie udzielić pisemnej gwarancji na swoją pracę.

Akcesoria dachowe – niezbędnik fachowca

Chcąc samodzielnie dokonać montażu pokrycia dachowego, warto oprócz rozległej wiedzy mieć również dobrze wyposażony warsztat. Użycie odpowiednich akcesoriów i narzędzi sprawi, że dach będzie mocno zakotwiczony, zapobiegając gromadzeniu się śniegu czy deszczu. Niezbędne będą gwoździe dekarskie, wkręty czy kominki wentylacyjne, które powinny znaleźć się w miejscu masztów antenowych i odpowietrzników. Przydatne będą też taśmy do uszczelniania elementów przechodzących przez folię ochronną. Bezwzględnie należy dbać o bezpieczeństwo – ławka kominiarska i śniegołazy to obowiązkowe wyposażenie dekarza.

Partnerem materiału jest Onduline – najlepsze pokrycia dachowe dla Twojego domu.

POLECANE

Zostaw komentarz