Wybór odpowiedniej mocy instalacji elektrycznej ma niezwykle istotne znaczenie, ale na jej funkcjonalność składa się zdecydowanie więcej czynników. Warto więc wprowadzić takie rozwiązania, dzięki którym instalacja będzie nie tylko nowoczesna, ale i bezpieczna, a także nie będzie generowała wysokich rachunków.
Gdy zabraknie prądu
Trudno wyobrazić sobie życie bez prądu, jednak bądźmy szczerzy, do przerw w jego dostawie dochodzi niezwykle rzadko. Częściej przyczyną jest tzw. wybicie korków, a więc błędy w instalacji. Dlatego tak ważny jest transformator, który musi właściwie reagować i zabezpieczać urządzenia, a także chronić przed licznymi spięciami. Swoją drogą musicie pamiętać, że jeżeli macie sporą ilość sprzętów elektrycznych i wyznajecie zasadę, że urządzeń nigdy dosyć, to wtedy zapotrzebowanie na energię elektryczną w Waszym przypadku będzie znacząco wyższe. Dlatego też już przed zakupem sprzętów należy zdecydować się na audyt energetyczny, co pozwoli uniknąć Wam wielu problemów. Pamiętajcie też o niezbędnych wyłącznikach i rozłącznikach w aparaturze modułowej, gwarantujących bezpieczeństwo i funkcjonalność całej instalacji.
Gniazdek nigdy za wiele
Lubimy ułatwiać sobie życie, zatem kupujemy przeróżne urządzenia. Jeszcze do niedawna w większości domów była tylko kuchenka i mikser, tak obecnie mamy zmywarki, tostery, blendery, zamrażarki, suszarki do bielizny czy nawet kuchenki mikrofalowe, nawet jeżeli z nich nie korzystamy. Dlatego też pamiętajcie, że gniazdek nigdy za wiele. Ponadto należy zastosować specjalne gniazda, które sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia. Są to oczywiście gniazdka bryzgoszczelne. Pamiętajcie jeszcze, aby zastosować liczne punkty świetlne. W tym przypadku najlepiej stosować światło ledowe, które jest tanie, a przy tym bezpieczne.
Tworzenie instalacji elektrycznej – pomoc specjalisty jest wskazana
Jeżeli zależy Wam, aby Wasza instalacja elektryczna była w pełni praktyczna, to koniecznie skorzystajcie z pomocy specjalistów. Otóż na etapie tworzenia instalacji dodanie nowego okablowania nie jest ani czasochłonne ani też problematyczne, tak na późniejszym etapie jest już zdecydowanie trudniejsze, a często wymaga także kucia w ścianach. Oczywiście wielu osobom wydaje się, że można zastosować rozwiązania bezprzewodowe, ale i one w niektórych przypadkach zawodzą, a przy tym są zdecydowanie droższe. Ponadto w przypadku urządzeń bezprzewodowych należy do gniazdka podłączyć podstawę. Tak samo sytuacja wygląda z domofonem. A więc zamek w furtce musi być podłączony do sieci elektrycznej. Tylko wtedy sprzęt będzie właściwie działał. Warto postawić, np. na rozwiązania, które umożliwią rozbudowę instalacji elektrycznej. W tym przypadku najlepiej zastosować kanał instalacyjny, dzięki któremu w razie konieczności będzie możliwość poprowadzenia nawet kilku przewodów. Pamiętajcie także, że ważne są wysokiej jakości wyłączniki i rozłączniki. Oczywiście należy znaleźć najlepsze. Wyłączniki i rozłączniki w sklepie amper.pl to gwarancja zadowolenia, a dodatkowo możecie nabyć je w bardzo korzystnej cenie.
Czy warto zdecydować się na zasilanie awaryjne?
Jeżeli w Waszym domu dochodzi do zaniku zasilania, to możecie zdecydować się na zasilanie awaryjne, a dokładnie spalinowy generator prądu. Dobrym wyborem jest także zestaw akumulatorów. Takie rozwiązanie wbrew pozorom nie jest kosztowne i sprawdzi się, szczególnie gdy w Waszym miejscu zamieszkania dochodzi do częstych przerw w dostawie prądu. Oczywiście taki generator nie musi zasilać wszystkich sprzętów, lecz tylko te najważniejsze, a więc np. lodówkę, oświetlenie czy piec grzewczy.
Pamiętajcie, że aby Wasza instalacja była praktyczna nie powinna być nadmiernie obciążona. Dlatego jej moc powinna być nieco wyższa niż zapotrzebowanie. Pobór prądu można znacząco zmniejszyć decydując się na sprzęt energooszczędny. Szczególnie w przypadku prądożernych urządzeń jest to bardzo ważne. Dlatego bezwzględnie kupując lodówkę czy pralkę należy wybrać tę o klasie energetycznej A+, a najlepiej A+++. Dodatkowe oszczędności może przynieść instalacja paneli fotowotaicznych. Dzięki nim można, przynajmniej w okresie wiosennym i letnim uniezależnić się od dostaw prądu z elektrowni, a wtedy, gdy naturalnej energii jest mniej korzystać z nadwyżek przekazanych do elektrowni.