Główna Instalacje Izolacja wodochronna: co to jest i kiedy jest konieczna?

Izolacja wodochronna: co to jest i kiedy jest konieczna?

przez redakcja serwisu
izolacja wodochronna

Właściwe zabezpieczenie budynku przed wodą i wilgocią ma bardzo duże znaczenie. Stosowane są wtedy odpowiednie izolacje wodochronne. Jakie rodzaje izolacji tego typu są wykorzystywane? W jakich miejscach jest ona montowana?

Czym jest izolacja wodochronna?

Woda jest czynnikiem negatywnie oddziałującym na konstrukcje budowlane. Właśnie dlatego muszą być one odpowiednio zabezpieczane przed jej działaniem. Brak odpowiedniej hydroizolacji, czyli izolacji przeciwwodnej może oznaczać naruszenie konstrukcji budynku i przełożyć się na wyższe koszty związane z jego eksploatacją.

Izolacja wodochronna jest sposobem zabezpieczenia elementów budynku lub budowli przed oddziaływaniem na nią wilgoci, między innymi wody gruntowej. Izolacja wodochronna – https://durodach.pl/izolacja-wodochronna-przeciwwilgociowa-fundamentow/ może być wykonana w różnych miejscach – przy fundamentach budynku, na jego dachu.

Izolacja wodochronna – rodzaje

Do kategorii hydroizolacji zaliczane są różne rodzaje izolacji pod kątem ich sposobu wykonania oraz przeznaczenia:

Izolacja przeciwwilgociowa

To rodzaj izolacji, która ma celu zabezpieczenie budynku przed działaniem wody, która nie wywiera ciśnienia na konkretny element. Tego typu izolacja wodochronna jest stosowana standardowo w budynkach, które znajdują się na gruntach przepuszczalnych, między innymi na piaskach i na żwirach, gdy znajdują się one powyżej poziomu wody.

Izolacja przeciwwodna

Pod tym terminem znajduje się izolacja wodochronna, która zapewnia skuteczniejszą ochronę przed nadmiernym ciśnieniem wody – ciśnieniem hydrostatycznym. Tego typu izolacje używane są wtedy, gdy budynek znajduje się poniżej poziomu wody gruntowej, gdy woda zalega w jego pobliżu. Ponadto izolacja przeciwwodna powinna być wykonana wtedy, gdy budynek znajduje się na terenie, na którym okresowo dochodzi do podnoszenia się poziomu wody gruntowej.

Izolacja parochronna

Do izolacji wodochronnej zaliczają się także izolacje parochronne. Są one stosowane w celu zabezpieczania przed parą wodną. Tego rodzaju izolacja wodochronna stosowana jest w przypadku dachów, aby zabezpieczać przed ich zawilgoceniem. Do jej przygotowania stosowane są wtedy specjalne membrany, czyli folie.

Izolacja bezspoinowa

Do zabezpieczania dachów stosowane są również takie materiały jak izolacja bezspoinowa. To rodzaj izolacji zabezpieczającej przed przenikaniem wody, która przeprowadzana jest za pomocą specjalnych typów folii w płynie, które nie pozostawiają spoin. Takie izolacje wylewane są na podłożu i pozwalają na uzyskanie szczelnych powłok o właściwościach wodochronnych. Stosowane są one także w przypadku renowacji dachów płaskich.

POLECANE

Zostaw komentarz