Główna Budowa i Remont Czym są ekspertyzy budowlane?

Czym są ekspertyzy budowlane?

przez redakcja serwisu
budowa

Ekspertyzy budowlane brzmią bardzo poważnie i ma to swoje uzasadnienie, ponieważ pełnią istotną funkcję, jeśli chodzi o bezpieczeństwo budynków. W Polsce funkcjonuje mnóstwo firm, które zajmują się kontrolowaniem stanu technicznego nieruchomości. Czym są ekspertyzy i czy trzeba je wykonywać?

Ekspertyzy budowlane – co to jest?

Ekspertyzy budowlane w Piasecznie i innych miejscowościach to procesy polegające na kontrolowaniu stanu technicznego budynków. Co to oznacza w praktyce? Zajmują się tym specjaliści, którzy dokładnie badają strukturę i stan ścian, dachu czy stropów.

Specjalistów można znaleźć w takich przedsiębiorstwach jak Pjb-Experts. Nazywa się ich rzeczoznawcami. Nadzór budowlany jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu można zapewnić bezpieczeństwo danego budynku. Rzeczoznawca jest w stanie ocenić, co wymaga naprawy lub konserwacji.

Kiedy trzeba przeprowadzić ekspertyzę budowlaną?

Rzeczoznawca przeprowadza ekspertyzę budowlaną, kiedy ma dojść do remontu czy użytkowania starego budynku. Dzięki temu może wychwycić ewentualne zagrożenia spowodowane złym stanem technicznym. Ekspertyzę należy przeprowadzić także wtedy, gdy widać jakieś uszkodzenia budynku.

Kiedy zarządca nieruchomości czy mieszkaniec zobaczy, że na budynku pojawiły się np. pęknięcia, powinien to natychmiast zgłosić. Uszkodzeniom ulegają nie tylko stare nieruchomości, ale też te nowe. Czasami szkody wynikają np. z błędów konstrukcyjnych. Te mogą powstać już na etapie projektów budowlanych.

Czy ekspertyzy budowlane są konieczne?

Ekspertyza budowlana niekiedy może być konieczna i ma to swoje źródło w prawie budowlanym. Organy administracyjne są w stanie zażądać przedstawienia ekspertyzy np. wtedy, gdy budynek ma widoczne uszkodzenia. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy konieczny jest remont.

Ekspertyza budowlana to bardzo ważny dokument, który może wydać jedynie wyspecjalizowany rzeczoznawca. Przeprowadzenie kontroli stanu budynku jest niezwykle istotne, bo wpływa na bezpieczeństwo jego użytkowania.

POLECANE

Zostaw komentarz