Główna Instalacje Efektywność kotła na gaz – od czego zależy i jak ją poprawić?

Efektywność kotła na gaz – od czego zależy i jak ją poprawić?

przez redakcja serwisu
ogrzewanie

Ogrzewanie gazowe jest jednym z najpopularniejszych rodzajów ogrzewania w naszym kraju. Warto jednak pamiętać, że jego główny element – kocioł gazowy – może pracować bardziej lub mniej efektywnie, a co za tym idzie – zużywać więcej lub mniej paliwa i wpływać na wysokość rachunków. Jak podnieść efektywność ogrzewania gazowego?

Kotły gazowe mają wiele zalet. Są bezobsługowe, nie wymagają składowania ani dosypywania paliwa, a na dodatek zajmują niewiele miejsca. Przy wyborze urządzenia grzewczego warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko te aspekty. Nie mniej istotna, zwłaszcza przy inwestycji na wiele lat, jest efektywność urządzenia i oszczędności jakie może wygenerować!

Efektywność kotła gazowego. Co na nią wpływa i jak ją zwiększyć?

Sprawność i efektywność należą do najważniejszych parametrów urządzeń grzewczych. W przypadku kotłów gazowych sprawność podawana jest w procentach i wyraża stosunek mocy, którą otrzymuje się z danego urządzenia do mocy włożonej w urządzenie. Co wpływa na efektywność kotła gazowego?

Przede wszystkim zależy ona od konstrukcji wymiennika ciepła. W kotłach kondensacyjnych (które osiągają największą sprawność – nawet 107 procent) wymienniki najczęściej mają podobną budowę do tych w kotłach standardowych, ale dodatkowo wyposażone są w część kondensacyjną, czyli niskotemperaturową, dzięki której możliwe jest odebranie ciepła ze spalin.

Sprawność i trwałość wymiennika w dużej mierze uzależniona jest także od użytych materiałów, z których wykonany jest kocioł. Zastosowana izolacja ogranicza straty ciepła i sprawia, że urządzenie będzie służyło inwestorowi dłuższy czas. Ma też właściwości akustyczne.

Efektywność kotła gazowego można zwiększyć poprzez wykorzystanie możliwości, jakie daje automatyka pokojowa lub pogodowa. Przy zakupie warto więc wybrać urządzenie, które posiada tego rodzaju system. Warto mieć na uwadze także fakt, że wyższą sprawność kocioł uzyskuje wtedy, gdy współpracuje z instalacją niskotemperaturową, czyli np. ogrzewaniem podłogowym.

Nie bez znaczenia są także okresowe kontrole systemu ogrzewania. Sprawdzenie stanu technicznego z uwzględnieniem oceny efektywności energetycznej kotłów i dostosowania ich mocy do potrzeb użytkowych może znacząco wpłynąć na efektywność kotła. Istotny jest w tym przypadku zakres kontroli i częstotliwość jej przeprowadzania.

Okresowe kontrole wiążą się z kolejnym ważnym elementem. Nawet najwyższej jakości wymiennik (wykonany z materiału o wysokim współczynniku przenikania ciepła) nie będzie w stanie efektywnie wykorzystać energii zawartej w spalinach, gdy jego powierzchnia będzie zanieczyszczona. Zanieczyszczenia należy regularnie usuwać w trakcie przeglądów. Nie mniej istotna jest regularna konserwacja. Niezawodne kotły gazowe, szeroki dostęp do siatki serwisantów i profesjonalne doradztwo znajdziesz na www.defro.pl/kotly-gazowe.

Warto przeprowadzić ocenę efektywności energetycznej systemu ogrzewania i poprawić sprawność instalacji. Wiąże się to z oszczędnościami energii i… naszych finansów!

POLECANE

Zostaw komentarz