Główna Aktualności Dobrze urządzony gabinet medycyny estetycznej – co trzeba i co warto wziąć pod uwagę przy jego aranżacji?

Dobrze urządzony gabinet medycyny estetycznej – co trzeba i co warto wziąć pod uwagę przy jego aranżacji?

przez redakcja serwisu
Urządzanie gabinetu medycyny

W dzisiejszym świecie medycyna estetyczna odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę. Wszyscy, kobiety i mężczyźni w różnym wieku, chcą dobrze wyglądać. Dlatego pozbywają się nielubianych mankamentów swojego ciała, korzystając z salonów urody i usług kosmetologów. Jednak klienci mają określone wymagania i konkretne wyobrażenie co do tego, jak takie gabinety mają wyglądać. Dodatkowo, pewne kwestie związane z aranżacją gabinetów medycyny estetycznej regulowane są zewnętrznie, czyli np. wedle wytycznych sanepidu. Zatem na co warto zwrócić uwagę przy urządzaniu takiego miejsca?

Wymagania dotyczące gabinetów urody

Żeby w ogóle móc otworzyć i prowadzić taki gabinet medycyny estetycznej, trzeba spełnić odpowiednie kryteria. Tu należy wziąć pod uwagę chociażby normy dotyczące systemu wentylacji. Ta kwestia może być monitorowana przez straż pożarną, ponieważ w gabinecie medycyny estetycznej nierzadko używane są środki czy substancje łatwopalne, np. te służące do dezynfekcji. Inne, konieczne do uwzględnienia zasady odnoszą się m.in. do prawidłowego oświetlenia lub tego, jak powinny wyglądać ściany i podłoga (muszą to być powierzchnie łatwo zmywalne). Konieczne jest również stworzenie warunków do dezynfekowania czy sterylizacji urządzeń, które są używane wielokrotnie. Dla takich celów należy wyznaczyć osobne miejsce, zaś wykorzystywane detergenty muszą posiadać atest, co razem ma zapewnić klientom gabinetu bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Jeśli kosmetolog czy lekarz medycyny estetycznej używa bielizny zabiegowej, koniecznie trzeba zadbać o to, by była ona zawsze czysta dla każdego pacjenta. W związku z tym często niejedna klinika medycyny estetycznej decyduje się na zakup stosownej odzieży jednorazowej. Tymczasem produkty łatwopalne, jak np. lakiery, należy trzymać w miejscu zamkniętym na klucz. Trzeba też uwzględnić to, że przestrzeń, jaką dysponuje gabinet kosmetologiczny, musi mieć osobne stanowiska dla takich usług, jak manicure, makijaż i zabiegi na ciało.

Co widzą klienci?

Osoby odwiedzające klinikę medycyny estetycznej z pewnością zwracają szczególną uwagę na panujący w niej porządek. Ponadto, patrzą również na inne względy estetyczne – np. czy osoba wykonująca zabieg ma założone rękawice bądź w jakim stanie jest jej fartuch. Klienci lubią też, jeśli gabinet kosmetologiczny jest jasny, dobrze oświetlony. Oczywiście ma to również ogromne znaczenie dla kosmetologa, dla precyzji, komfortu i skuteczności jego pracy. Jasne kolory ścian, równo ułożone urządzenia czy akcesoria także pozytywnie wpłyną na postrzeganie miejsca typu gabinet medycyny estetycznej. Należy pamiętać, że to właśnie takie detale decydują o tym, jakie pierwsze wrażenie zrobi salon urody. Z drugiej strony nie należy przesadzać ze zdobieniami i zbyt dużą ilością dodatków – to może się nie sprawdzić, a wręcz przeciwnie, nawet przytłoczyć. Generalnie przy urządzaniu gabinetu kosmetologicznego należy myśleć „dwutorowo”. O czym dokładnie mowa? Otóż to osobie lub osobom, które będą przeprowadzały zabiegi w klinice medycyny estetycznej, trzeba zapewnić komfortowe warunki pracy. Przykładowo, półki powinny być na wysokości rąk, a potrzebne produkty w zasięgu ręki, dla sprawnego i wygodnego korzystania z nich w każdej sytuacji. Z drugiej strony, osoby odwiedzające salon urody powinny dostrzec (i docenić) jego estetykę. To w jaki sposób ustawione są stanowiska pracy, również wpływa też na samopoczucie klientów podczas wizyty w gabinecie.

Zatem zanim zabierzemy się za urządzanie gabinetu medycyny estetycznej, powinniśmy wpierw zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi takich miejsc oraz poszukać informacji odnośnie oczekiwań klientów w przypadku podobnych obiektów. W niektórych kwestiach, jak jasny kolor ścian, nie ma zbyt dużego pola manewru. Natomiast w innych mamy wybór i musimy dobrze przemyśleć koncepcję aranżacji gabinetu kosmetologicznego, by stworzyć wyjątkowy wystrój jego wnętrza. Pamiętajmy, że dla wielu osób odwiedzających salony urody – zwłaszcza pierwszy raz – bardzo liczy się pierwsze wrażenie i ogólnie panująca atmosfera, którą współtworzy nie tylko wystrój, ale i personel. Wiele profesjonalnych gabinetów medycyny estetycznej dba o te kwestie ze szczególną uwagą, o czym można przeczytać choćby tutaj. Przeglądając kolejne materiały, związane z zasadami aranżacji salonu urody, szukając inspiracji aranżacyjnych, z pewnością wypracujemy znakomity pomysł na podobne miejsce.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Zawód: kosmetolog. Czy taki biznes się opłaca? (businessplus.pl)

POLECANE

Zostaw komentarz