Coraz więcej osób chce żyć ekologicznie. Ochrona naturalnych zasobów planety powoli staje się rzeczą oczywistą. Dużą popularność zyskują zbiorniki na deszczówkę, dzięki którym można skutecznie ograniczyć zużycie wody. Jakie pojemniki na wodę sprawdzają się najlepiej? Czy i w jaki sposób można uzyskać na nie dotację?
Hydromil – Dostawca zbiorników na deszczówkę
Rodzaj systemu powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb właściciela i posiadanego przez niego terenu. Zbiornik na deszczówkę może zostać umieszczony pod lub nad ziemią. Pojemniki wykonywane są z wysokiej jakości polietylenu, dzięki czemu wyróżniają się dużą odpornością na warunki zewnętrzne. Chronią gromadzoną wodę przed:
- ekspozycją na słońce,
- przegrzaniem się,
- rozwojem glonów.
Warto dobrze przemyśleć pojemność kupowanego zbiornika. W przypadku modeli naziemnych parametry te wahają się od 200 do 2000 litrów. Pod powierzchnią ziemi istnieje możliwość montażu modeli o większej pojemności, od 2000 do nawet 15 000 litrów. Ciekawą opcją jest modułowe łączenie pojemników. Ostateczny kształt systemu łatwo spersonalizować. Zbieranie wody deszczowej nie tylko chroni zasoby środowiska, ale także niweluje ryzyko podmywania budynku w trakcie ulew. Zebraną wodę można wykorzystać do czynności porządkowych i podlewania zieleni. Jest czysta i miękka, a środki czystości szybciej się w niej rozpuszczają. Dużą zaletą montażu zbiorników retencyjnych jest oszczędność na rachunkach za wodę wodociągową i lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów.
Dotacje na zbiorniki na deszczówkę
Jak uzyskać dotację? Wystarczy zapoznać się z zasadami programu Moja Woda i założyć konto na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowania przeznaczone są dla osób fizycznych, które nie będą wykorzystywać pojemnika dla finansowych korzyści swojej działalności gospodarczej. Wnioski mogą składać właściciele domów jednorodzinnych. Osoby, które chcą uzyskać dotację na zbiornik na wodę deszczową, muszą pamiętać o:
- przestrzeganiu terminów naboru,
- dostarczeniu wszystkich wymaganych załączników,
- ręcznym podpisaniu dokumentów,
- rejestracji wniosku w formie elektronicznej.
Fundusze można uzyskać zarówno na zbiorniki podziemne, jak i naziemne. Minimalna pojemność pojemników wynosi dwa metry sześcienne.
Można uzyskać dofinansowanie nawet do 5000 zł!
Program cieszy się dużym zainteresowaniem i niekiedy przedłuża to czas rozpatrywania wniosków. Na ostateczną decyzję Funduszu czeka się od jednego do dwóch miesięcy.
Inwestycja w zbiornik na deszczówkę to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego rodzaju produktu i przejście przez formalności związane z dofinansowaniem. Po montażu zbiornika retencyjnego można liczyć na komfort przydomowego oszczędzania wody i niższe rachunki.