Główna Ogród i taras Zadbaj o swój ogród na wiosnę

Zadbaj o swój ogród na wiosnę

przez redakcja serwisu
Ogród na wiosnę

Wiosna jest porą roku, kiedy powinniśmy otoczyć nasz ogród szczególnie troskliwą opieką. Prace ogrodowe, które przeprowadzimy w tym czasie będą przynosiły efekty przez cały rok. Jeżeli więc chcemy, aby latem nasz ogród zachwycał feerią barw kwiatów i soczystą zielenią liści – zadbajmy o niego już wiosną!

Prace porządkowe

Jeśli w okresie jesiennym poprzedniego roku nie uporządkowaliśmy starannie ogrodu – pora zrobić to teraz. Powinniśmy wygrabić pozostałości zeszłorocznych liści, usunąć obumarłe części roślin i dokładnie oczyścić trawnik z wszelkich zanieczyszczeń. Ściągamy również zimowe nakrycia ochronne z wrażliwych na mrozy roślin. Dopiero tak przygotowany ogród jest gotowy do przeprowadzania kolejnych prac.

Wiosenne cięcie drzew i krzewów

Przeprowadzane w okresie wiosennym cięcie drzew i krzewów należy do najważniejszych prac pielęgnacyjnych. Dzięki przycinaniu pozbywamy się uschniętych zimą gałązek, prześwietlamy korony drzew i korygujemy ich pokrój. W przypadku większości roślin przycinanie młodych odrostów powoduje również trwałe ich zagęszczenie. Pozostałe po tych pracach pocięte i zdrowe gałązki możemy efektywnie wykorzystać do produkcji wartościowego kompostu. Nie ma znaczenia jaki rozdrabniacz do gałęzi zastosujemy, najważniejsza jest dokładna ich fragmentacja. Taki dodatek do innych kompostowanych roślin wzbogaci podłoże, które wykorzystamy później do zasilenia naszych roślin.

Podlewanie i nawożenie roślin

Mroźne zimowe dni nie sprzyjają nawodnieniu krzewów i bylin ogrodowych, z reguły więc wczesną wiosną są one mocno przesuszone. Obfite podlewanie odpowiednio nawodni system korzeniowy i pobudzi rośliny do wzrostu. Najlepszą porą na nawadnianie ogrodu są godziny poranne, zanim podniesie się temperatura otoczenia. Podlewanie w późniejszej, cieplejszej porze dnia ma niekorzystny wpływ na wszelkie nasadzenia, w szczególności zaś na delikatne, młode rośliny.
Wiosna jest również najlepszym okresem na dostarczanie roślinom składników odżywczych w formie nawozów płynnych lub granulatu. Odpowiednio dobrane nawozy pozwolą na bujny wzrost i piękne wybarwienie wszelkich roślin ozdobnych.

Koszenie trawnika

W okresie wiosennym należy zadbać również o odpowiednie skrócenie naszej murawy. Pierwsze koszenie należy jednak przeprowadzić dopiero wówczas, kiedy trawa zacznie wegetację i lekko się zazieleni. Trawnik możemy skosić używając kosiarki spalinowej lub zasilanej elektrycznie. W miejscach trudno dostępnych możemy użyć również kosy spalinowej. Jej obsługa wydaje się nieco trudniejsza niż kosiarek – warto więc zapoznać się z zaleceniami producenta. Po szczegółowej lekturze instrukcji obsługi z pewnością będziemy wiedzieli jak kosić kosą spalinową.

Wysiew nasion i sadzenie roślin

Okres wiosenny jest idealnym terminem na wzbogacenie naszego ogrodu nowymi egzemplarzami kwiatów jednorocznych czy bylin. Możemy wykorzystać gotowe sadzonki lub samodzielnie wyhodować je z nasion czy cebulek. Ponadto, jest to również optymalny czas na posadzenie nowych krzewów i drzewek. Pozwoli im to na wystarczające rozwinięcie systemu korzeniowego przed latem, kiedy rozpocznie się okres wzmożonego wzrostu. Po wykonaniu nowych nasadzeń konieczne jest obfite podlewanie młodych roślin. W zbyt suchym podłożu nie będą one mogły odpowiednio się ukorzenić i rozwinąć, będą też bardziej podatne na choroby.

Prace wiosenne w ogrodzie mogą wydać się czasochłonne i wymagać sporego wysiłku. Jednakże w późniejszym okresie będziemy mogli podziwiać efekty naszego działania. Piękne i zadbane rośliny w naszym ogrodzie będą najlepszą rekompensatą za poniesione nakłady czasu i pracy.

POLECANE

Zostaw komentarz