Główna Ogród i taras Zadbaj o swój ogród jesienią

Zadbaj o swój ogród jesienią

przez redakcja serwisu
Dbanie o ogród

Okres jesienny to bardzo ważny moment, w którym ogrodnicy powinni odpowiednio przygotować swoje piękne ogrody na nadchodzący sezon zimowy, aczkolwiek wiele osób bagatelizuje ten czas, niskie temperatury oraz dużą ilość liści uważając, iż jest to coś normalnego. Jest to błąd, gdyż ogród wymaga właściwego przygotowania na sezon jesienno- zimowy, a także skupienia się na najdrobniejszych szczegółach. W poniższym artykule dowiesz się jak należy zadbać o ogród w tym właśnie czasie.

Właściwe przygotowanie ogrodu na zimę

Należy pamiętać, iż ogród na zimę można przygotować w kilku etapach:

  1. Pierwszym krokiem jest wykopanie wszelkich pozostałości roślin i liści, jest to bardzo pomocne gdyż zapobiega powstawaniu chwastów w przyszłości.
  2. Kolejnym etapem jest kompostowanie, jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ na wiosnę z odpadów Twój kompost zamieni się w pełen składników mineralnych i odżywczych, oraz będzie służył jako naturalny nawóz.
  3. Przy sprzątaniu ogrodu należy pamiętać, aby zasadzić wszelkie rośliny cebulowe, ponieważ będą mogły wypuścić korzenie przed nadejściem mrozów.
  4. W przypadku trawnika zaleca się zastosowanie specjalnych nawozów, dzięki którym pozostanie w odpowiedniej kondycji przez cały sezon jesienno- zimowy.
  5. Istotne, jest także aby sprawdzić wszystkie narzędzia ogrodowe, upewnić się czy są czyste i odświeżone, oraz czy nie wymagają wymiany na nowe.

Pielęgnacja roślin iglastych w okresie jesiennym

Warto zaznaczyć, iż rośliny iglaste wymagają należytej pielęgnacji aby mogły być wiecznie zielone i osiągać duże rozmiary, dzięki odpowiednim zabiegom będą mogły stanowić całoroczną dekorację ogrodu. Główną zaletą drzew iglastych jest fakt, iż są mało wymagające, jednak ich pielęgnacja jest bardzo istotna, i nie wolno o niej zapominać! Jednym z najważniejszych zabiegów jest nawożenie iglaków, bowiem w znacznym stopniu zwiększa odporność na przemarzanie i choroby, a także zapewnia lepszy i szybszy rozwój na wiosnę. Należy również pamiętać, iż nawóz dodatkowo użyźnia glebę i łagodnie ją zakwasza. Główną korzyścią wynikającą z nawożenia organicznego jesienią jest fakt, że stosując specjalny nawóz do roślin iglastych, możesz spać spokojnie gdyż poprzez takie zastosowanie nie wystąpi ryzyko spalenia korzeni!

Rodzaje przycinania roślin iglastych

Przycinanie roślin iglastych można wykonać na dwa sposoby:

  • przycinanie korygujące- używając takich urządzeń jak między innymi: piła spalinowa zaleca się usunięcie chorych i wysuszonych gałęzi, jest to zabieg który pomaga zapobiegnąć rozprzestrzenianiu się ewentualnej chorobie drzewa
  • przycinanie dekoracyjne- jet to przycinanie, którego głównym celem jest ukształtowanie drzew iglastych, jednak nie zaleca się przycinania więcej niż 10% drzewa

Sadzenie i podlewanie roślin iglastych

Bardzo ważnym zabiegiem jest regularne podlewanie, bowiem iglaki, które są dobrze nawodnione zdecydowanie lepiej zniosą warunki zimowe, szczególnie dotyczy to nowo posadzonych drzew iglastych. W kwestii sadzenia warto sadzić rośliny iglaste wczesną wiosną lub wczesną jesienią, w miejscach jak najbardziej nasłonecznionych. Zaleca się, aby sadzić je w lekko kwaśnej i dobrze przepuszczalnej glebie.

Sprzątanie ogrodu jesienią nie jest rzeczą łatwą, jednak warto poświecić swój czas i odpowiednio zadbać o wszystkie rośliny zarówno liściaste jak i iglaste, stare i wysuszone gałęzie można wyeliminować za pomocą piły spalinowej, natomiast liści można się pozbyć wykorzystując do tego specjalny odkurzacz!

POLECANE

Zostaw komentarz