Główna Budowa i Remont Warto starannie rozplanować pomieszczenia domu parterowego

Warto starannie rozplanować pomieszczenia domu parterowego

przez redakcja

Znalezienie idealnego projektu domu parterowego to bardzo trudne zadanie, nie oznacza to jednak, że jest niewykonalne. Trzymając się ustalonych zasad i wytycznych, można szybko zrealizować inwestycję budowlaną, a dom spełni swoje zadanie zarówno dzisiaj, jak i w przyszłych latach. Podczas wyboru projektu domu parterowego trzeba myśleć perspektywicznie i przewidywać nasze zapotrzebowanie na przestrzeń, gdy dzieci będą dorastały, a rodzina zacznie się z czasem powiększać. Ustalenie wszystkiego na samym początku pomoże nam w wybraniu właściwego projektu.

O co zadbać przed rozpoczęciem budowy?

Przed przystąpieniem do prac budowlanych trzeba wyposażyć się w szczegółowy projekt domu parterowego. Na tym etapie można zdecydować, jaką konstrukcję będzie posiadał dom. Wielu inwestorów decyduje się na konstrukcje parterowe, które posiadają liczne zalety. Zanim jednak podejmie się taką decyzję, dobrze będzie sprawdzić, czy działka budowlana nada się do realizacji właśnie takiego projektu. W tym celu można poprosić o pomoc fachowców z biura projektowego, którzy zajmą się tym niezwykle szybko. Można to zrobić wyłącznie na podstawie projektów oraz dokumentacji geodezyjnej działki budowlanej. Uzbrojeni w tą wiedzę inwestorzy mogą zacząć planować funkcjonalność konkretnych pomieszczeń. Dysponując dużym metrażem, można przygotować osobne pomieszczenie dla każdego członka rodziny oraz szereg wspólnych, takich jak wygodna i obszerna kuchnia oraz łazienki. W przypadku, gdy istnieją odpowiednie możliwości, przewidzieć trzeba też konieczność zaparkowania samochodu w garażu czy pomieszczenie dla gości. Domy parterowe najlepiej sprawdzają się tam, gdzie można pozwolić sobie na zabudowania zajmujące dużą powierzchnię.

Istotnym aspektem dla każdego inwestora jest też sposób ogrzewania jego domu. W domu parterowym można zapewnić sobie ciepło na wiele sposobów, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem najbardziej efektywnej i opłacalnej formy ogrzewania. Oto najbardziej popularne sposoby:

  • Kocioł na paliwo stałe – na przykład gaz ziemny, węgiel, biomasa, drewno
  • Ogrzewanie elektryczne
  • Pompa ciepła

Dobry projekt to podstawa!

Największym wyzwaniem będzie podział pomieszczeń w taki sposób, aby możliwe było ich uniwersalne zastosowanie w przyszłości. Ustalenie, gdzie znajdzie się salon, a gdzie sypialnia, ułatwi późniejszą aranżację, ale zawsze można to zmienić. W przypadku pomieszczeń użytkowych sprawa się komplikuje – projekt domu parterowego musi uwzględnić podciągnięcie w dane miejsce mediów, takich jak woda czy kanalizacja. Budując dom parterowy, trzeba przemyśleć wiele kwestii. Można skorzystać z gotowych rozwiązań i zaadaptować je do własnych potrzeb lub zlecić stworzenie indywidualnego projektu domu parterowego skrojonego na miarę własnych oczekiwań.

Szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszą się projekty domów pasywnych. Projektuje się je w taki sposób, aby możliwe było jak najbardziej efektywne zarządzanie energią, która potrzebna jest do ogrzania wszystkich pomieszczeń. Ze względu na duży obszar zajmowany przez dom parterowy, w projekcie powinny zostać uwzględnione takie rzeczy jak skuteczna termoizolacja budynku na wielu płaszczyznach – fundamentów, ścian oraz dachu. W domach parterowych przydadzą się też takie instalacje jak rekuperacja. Wykorzystanie aluminiowych grzejników o dużej powierzchni grzewczej w połączeniu z dobrze zaprojektowaną izolacją termiczną sprawi, że nawet dom o dużej powierzchni można ogrzać, nie ponosząc przy tym nadmiernych kosztów.

Jaki układ pomieszczeń wybrać?

To pytanie, nad którym zastanawia się wielu inwestorów. Zwarta bryłą budynku zapewni odpowiednie proporcje oraz ułatwi ogrzanie wszystkich pomieszczeń. Ważne jest, aby przemieszczanie się między pokojami prywatnymi, a częścią wspólną przebiegało łatwo. Projekt powinien dopasować liczbę korytarzy do ilości pomieszczeń sypialnych i przeznaczonych dla gości, aby komunikacja na terenie budynku zawsze przebiegała sprawnie. Umieszczenie sypialni z daleka od wspólnej łazienki oraz kuchni zagwarantuje wszystkim mieszkańcom spokojny i niezakłócony sen, nawet wtedy, gdy niektórzy członkowie rodziny prowadzą inny tryb życia od reszty.

Wiele projektów stworzonych zostało na podstawie prostokąta lub litery „L” – zapewnia to komfort oraz wysoką funkcjonalność. Właściwy rozkład pomieszczeń musi być też oparty o połączenie ze sobą dziennych oraz nocnych funkcji pomieszczeń. Ważne jest, aby każdy pokój w domu parterowym zapewniał przestrzeń wystarczającą do zrealizowania jego przeznaczenia. Istotna jest zarówno powierzchnia, jak i wysokość, a także układ okien oraz drzwi, a projekt domu musi to uwzględniać. Uprzednie ustalenie funkcji pozwoli też na przewidywalne ustawienie grzejników, jeśli będą one podstawowym elementem instalacji grzewczej.

Dom parterowy to bezpieczeństwo i komfort

Niezwykle istotnym elementem każdego domu parterowego, który trzeba uwzględnić już na wczesnym etapie projektowania, jest dach. Może on swoją konstrukcją zapewnić użytkową przestrzeń na poddaszu, a także wpłynąć w znacznym stopniu na poziom izolacji termicznej. W przypadku domów opartych na planie prostokąta, często stosuje się dachy dwuspadowe. Projekty domów parterowych o bardziej skomplikowanej podstawie zwykle posiadają dachy wielospadowe. Okna dachowe przyczyniają się do optycznego powiększenia pomieszczenia, zapewniają też większą dostępność światła w ciągu dnia. Poddasze lub strych dają możliwość przechowywania nieużywanych mebli i magazynowania przedmiotów, które wykorzystywane są jedynie sezonowo. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ogólnej przestrzeni potrzebnej, aby zrealizować wszystkie założone funkcjonalności. Projekt domu musi uwzględniać także zakładany sposób izolacji termicznej dachu, żeby budynek spełniał normy techniczne – pozwoli to uzyskać jego terminowy odbiór.

Na komfort korzystania z domu parterowego w dużej mierze wpływa ilość światła, która wpada do wnętrza podczas dnia. Światło słoneczne ma na nas bardzo korzystny wpływ, dlatego warto wybierać właśnie takie projekty domów parterowych, które to uwzględniają. Korzystny rozkład okien sprawia, że w ciągu dnia mieszkańcy czują się lepiej. Kierunek okien należy wybrać odpowiednio do przeznaczenia i funkcji pomieszczenia – sypialnię lepiej umieścić od zachodu, aby poranne słońce nie budziło nikogo zbyt wcześnie, natomiast salon od południa, co zapewni największą ilość światła.

Jak ustalić strefy w domu parterowym?

Najlepsze przemyślane projekty domów parterowych zakładają, że będą one podzielone na dwie zasadnicze strefy – dzienną oraz nocną. Ta pierwsza to przede wszystkim pomieszczenia użytkowe, takie jak salon, gabinet czy kuchnia. Strefa nocna zajmuje znacznie większą część domu, ponieważ zaliczają się do niej także wszelkiego rodzaju pomieszczenia użytkowe – garaże, spiżarnie, strych czy kotłownie. Funkcjonowanie domu jako całości wymaga, aby posiadał on wszystkie niezbędne pomieszczenia użytkowe. Konkretne pomieszczenia muszą być blisko siebie, aby nocą, krzątając się w kuchni, nie przeszkadzać tym domownikom, którzy śpią. Rozsądnie przygotowany projekt domu parterowego uwzględni takie zagadnienia.

Nowoczesne domy parterowe zapewniają wygodne i komfortowe życie. Dobre projekty uwzględniają, że funkcje pomieszczeń w przyszłości mogą się zmienić. Inwestorzy, którzy przemyśleli konstrukcję i układ swoich domów parterowych, a także kwestie rozkładu pomieszczeń, liczby oraz rozmiaru okien i rodzaju ogrzewania, będą zadowoleni ze swoich decyzji. Podczas wybierania projektu warto kierować się zarówno względami praktycznymi, jak i wyglądem konstrukcji. Walory estetyczne też są istotne, a ich ponadczasowy charakter sprawi, że w przyszłości nie będą konieczne żadne dodatkowe remonty oraz ponawianie prac wykończeniowych. Myśląc o przyszłości i powiększeniu rodziny, warto rozważyć wybudowanie domu w taki sposób, który pozwoli go w przyszłych latach rozbudować o kolejne pomieszczenia lub wprowadzić poważniejsze zmiany konstrukcyjne, aby nadać pomieszczeniom nowe funkcje.

Inwestycja w dom parterowy może okazać się bardzo opłacalna, gdy tylko zadba się o kwestie energetyczne. Duża ilość światła słonecznego to mniejsze zapotrzebowanie na prąd, a dach o dużej powierzchni otwiera możliwości związane z instalacją paneli fotowoltaicznych – urządzeń bardzo przydatnych w budowaniu parterowego domu pasywnego. Odpowiednio przygotowane projekty uwzględniają inwestycję w Odnawialne Źródła Energii oraz pozwalają na szeroką integrację domu z nowoczesnymi technologiami, które mają znaczny wpływ na komfort życia domowników.

POLECANE

Zostaw komentarz