Główna Aktualności Urządzamy garaż na posesji — na co zwrócić uwagę?

Urządzamy garaż na posesji — na co zwrócić uwagę?

przez redakcja serwisu

Własny garaż zapewnia pełną ochronę pojazdu. Ogranicza liczne zagrożenia towarzyszące parkowaniu auta na zewnątrz, takie jak m.in. uszkodzenia spowodowane gradem i burzami, próbami włamań czy zniszczeniem okablowania przez zwierzęta. Urządzając taką przestrzeń, warto już na samym początku pomyśleć o wyborze odpowiedniej bramy garażowej, ponieważ od niej zależy nie tylko estetyka, ale również bezpieczeństwo tego pomieszczenia. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas jego aranżacji? Podpowiadamy.

Wybór bramy garażowej

Choć niektóre osoby wybierają bramę garażową dopiero na końcu inwestycji, to taka praktyka nie jest polecana. Poszczególne modele różnią się między sobą sposobem montażu, przez co nie mogą być stosowane na przykład na zbyt krótkich podjazdach, nierównych terenach lub kiedy nad garażem nie posiadamy wystarczającej przestrzeni. Warto zatem już na początku projektowania lub urządzenia garażu przejrzeć katalogi producentów i zapoznać się z parametrami technicznymi, a także wymaganiami dotyczącymi ich montażu.

Bramy garażowe — na jaki model postawić?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bram garażowych. Wśród nich można wyróżnić modele uchylne, które są obecnie najpopularniejsze na rynku. Jednak wymagają one wygospodarowania pewnej przestrzeni nad garażem. Jest to spowodowane ich konstrukcją i sposobem otwierania — dolna część wysuwa się na zewnątrz. Z tego powodu nie zaleca się ich stosowania na posesjach z krótkim podjazdem.

Kolejnym rodzajem bram garażowych są modele segmentowe, które producenci oferują w wariantach górnych oraz bocznych. Jest to doskonała alternatywa dla właścicieli posesji z krótkim podjazdem, ponieważ nie zajmują one dużo miejsca przed garażem.

Na rynku dostępne są również bramy garażowe rolowane, które oparte na takim samym mechanizmie jak rolety okienne. Z tego powodu są chętnie wybierane przez właścicieli posesji, którzy nie mają wiele przestrzeni przed garażem. Jest to rozwiązanie funkcjonalne i wygodne, ale również bardzo estetyczne. Do tego modele te najczęściej występują w zestawie z napędem elektrycznym. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku, a także tych właścicieli, którzy często korzystają z samochodu.

Oświetlenie garażu

Urządzając garaż na posesji, warto zwrócić uwagę na jego odpowiednie oświetlenie. Obecnie najczęściej wnętrza takie nie posiadają dostępu do naturalnego światła. Nawet jeżeli pomieszczenie ma do niego dostęp, to często jest on niewystarczający. Z tego powodu warto dobrać lampy w taki sposób, aby korespondowały z przeznaczeniem garażu. Jeżeli służy on jedynie do parkowania samochodu, warto postawić na lampy z czujnikiem ruchu, dzięki czemu za każdym razem kiedy będziemy wchodzić do tego pomieszczenia, zostanie ono oświetlone. Jeżeli zaś w garażu planujemy dodatkowo urządzić warsztat, wówczas warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu przestrzeni roboczej, np. można wówczas wykorzystać w tym celu lampy warsztatowe.

Miejsce do przechowywania w garażu

Urządzając garaż, można zaprojektować go w taki sposób, aby był on jedynie przestrzenią do parkowania. Jednak większość użytkowników aranżuje go tak, aby dodatkowo móc przechowywać w nim różnego rodzaju elektronarzędzia, kosiarki, akcesoria samochodowe, a także rowery. Z tego powodu warto pomyśleć o racjonalnym ich rozmieszczeniu w taki sposób, aby każdy przedmiot miał swoje wyznaczone miejsce i nie miał możliwości zarysowania karoserii samochodu. Dlatego właśnie warto dostosować półki i uchwyty, a także regały do wielkości pomieszczenia.

Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią, możemy umieścić meble praktycznie na każdej ścianie. Jeśli zaś wnętrze naszego garażu jest nieco mniejsze, warto wygospodarować jedynie jedną lub dwie ściany do przechowywania różnego rodzaju sprzętów i akcesoriów. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, jednak najczęściej użytkownicy do aranżacji przestrzeni w garażu wybierają półki, regały i uchwyty podsufitowe. Odpowiednio zorganizowane wnętrze nie będzie ograniczało nam swobody ruchu.

POLECANE

Zostaw komentarz