Główna Instalacje System fotowoltaiczny – jak działa i dlaczego warto go zamontować?

System fotowoltaiczny – jak działa i dlaczego warto go zamontować?

przez Milena
instalacja fotowoltaiczna - jak dziala i dlaczego warto w nia zainwestowac

Instalacja fotowoltaiczna, czyli instalacja PV służy do produkcji energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego. Jak dokładnie działa fotowoltaika? Dlaczego warto zdecydować się na jej montaż?

Fotowoltaika – co to jest?

Pod pojęciem fotowoltaiki znajduje się rodzaj nauki i jednocześnie techniki, która skupia się na produkowaniu prądu z energii promieniowania słonecznego docierającej do Ziemi ze Słońca. Przemiana energii słonecznej w energię elektryczną określana jest jako efekt fotowoltaiczny.

Dzisiaj systemy fotowoltaiczne są bardzo popularne i chętnie wybierane. Na ich bazie powstają mini elektrownie przydomowe, ale również służą one do zasilania znacznie większych budynków, a nawet całych miast.

Jak funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna?

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzi szereg elementów. Prawidłowo współpracujące produkują prąd i mogą stanowić wtedy wsparcie dla standardowej instalacji elektrycznej, redukując koszty związane z je użytkowaniem.

Większość montowanych instalacji jest zintegrowana z publiczną siecią elektroenergetyczną. Wówczas wyprodukowane przez instalację PV nadwyżki energii są przesyłane do sieci. Można potem odebrać je według specjalnego przelicznika, co redukuje koszty eksploatacji. Taka sieć określana jest jako on-grid.

System fotowoltaiczny obejmuje poniższe elementy:

 • panele fotowoltaiczne
 • inwerter solarny – falownik
 • licznik dwukierunkowy
 • okablowanie
 • zabezpieczenia
 • elementy montażowe

Dodatkowo systemy fotowoltaiczne mogą zostać uzupełnione o akumulatory, które określane są jako banki energii. Na razie jednak są one rzadko spotykane ze względu na wysokie koszty.

System fotowoltaiczny dla domu – dlaczego warto?

Zamontowanie systemu fotowoltaicznego w domu jednorodzinnym jest obecnie często wybieraną inwestycją. Jakie są główne zalety związane z wykonaniem takiej instalacji?

 1. Niższe koszty związane z używaniem energii elektrycznej – możliwe jest znaczne obniżenie rachunków za prąd.
 2. Uniezależnienie się od podwyżek cen prądu – ceny prądu stale idą w górę, dlatego montaż systemu fotowoltaicznego może być skutecznym sposobem, aby zabezpieczyć się przed znacznymi wzrostami cen.
 3. Łatwy dostęp do energii elektrycznej – dzięki systemom PV możliwe jest korzystanie z energii także wtedy, gdy dochodzi do przerw w dostawie prądu.
 4. Bezobsługowość – instalacje fotowoltaiczne nie wymagają żadnej obsługi ze strony użytkownika, ponieważ działają one automatycznie.
 5. Możliwość uzyskania dofinansowania – osoby planujące zamontować systemy fotowoltaiczne mogą otrzymać na nie specjalne dotacje, dzięki którym inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna.

POLECANE

Zostaw komentarz