Główna Narzędzia Stolik śniadaniowy do łóżka – zrób go sam

Stolik śniadaniowy do łóżka – zrób go sam

przez redakcja

W wakacje warto pozwolić sobie na kilka naprawdę leniwych poranków. W takie dni przyda się własnoręcznie wykonany stolik, na którym wygodnie zjemy śniadanie we własnym łóżku!

Do wykonania stolika potrzebujesz:

  • drewnianych wałków o średnicy 16 mm, przyciętych pod wymiar (2 szt. o długości 370 mm oraz 4 szt. o długości 325 mm)
  • desek kantówek przyciętych pod wymiar (4 szt. o wymiarach: 19 mm x 30 mm x 250 mm; 2 szt. o wymiarach 19 mm x 500 mm x 550 mm; 2 szt. o wymiarach 19 mm x 50 mm x 417 mm)
  • sklejki o wymiarach 550 mm x 350 mm x 10 mm
  • 20 szt. wkrętów o wymiarach 3,5 mm x 45 mmszlifierki Bosch PSM 18 LI
  • wyrzynarki PST 18 LI
  • wiertarko-wkrętarki Bosch PSR 18 LI-2
  • wkrętarki Bosch IXO V
  • papieru ściernego lub narzędzia wielofunkcyjnego Bosch PMF 220 CE
  • ołówka

Krok 1

Budowę stolika śniadaniowego rozpoczynamy od dokładnego wyszlifowania każdego elementu – zwracając szczególną uwagę na ostre krawędzie. Pomoże Ci w tym kompaktowa szlifierka Bosch PSM 18 LI, która jest wydajnym urządzeniem nawet na trudno dostępnych powierzeniach.


Krok 2

Jak stolik, no to nóżki! Chwyć za kantówki (19 x 30 x 250 mm) i wywierć w nich otwory. Aby to zrobić, musisz każdą z nich położyć na jej szerszym boku i od ściany o długości 30 mm odmierzyć kolejno 20 mm i 55 mm w stronę środka. Jeżeli masz już wyznaczone punkty, wywierć otwory o głębokości 10 mm. Wykorzystaj do tego wiertarko – wkrętarkę Bosch PSR 18 LI-2. I pamiętaj – średnica otworów musi być równa średnicy drewnianego wałka, czyli 16 mm.


Krok 3

Czas na drugi koniec kantówki, ale przed rozpoczęciem pracy musisz go dokładnie zaokrąglić. Jeżeli masz w pobliżu wyrzynarkę Bosch PST 18 LI, to sięgaj po nią jak najprędzej. Wyznacz linię cięcia ołówkiem, od krawędzi odmierz 15 mm w stronę środka i w wyznaczonym miejscu wywierć otwór na wylot. Podobnie jak poprzednio, otwór ma średnicę 16 mm. Pozostały jeszcze trzy kantówki, a więc powtarzamy kroki od nowa. 🙂


Krok 4

Wszystkie kantówki gotowe? Czas je połączyć ze sobą za pomocą wałków. Krótsze odcinki wędrują w otwory o głębokości 10 mm, dłuższe – w otwory przewiercone na wylot. Dodatkowa rada – skrętami zabezpiecz mocowanie krótszych wałków. W taki to sposób powstały nóżki do stolika.


Krok 5

Kolejnym etapem będzie przygotowanie kantówek o wymiarach 19 x 50 x 500 mm. Podobnie jak poprzednio, deskę musimy położyć na jej szerszym boku i od krawędzi ścianki o długości 50 mm odmierzamy 20 mm. Od krawędzi ściany o długości 550 mm – 10 mm. Następnie wiercimy otwór o głębokości 10 mm, dokładnie w miejscu przecięcia linii. Kolejna ważna rada – ich średnica musi być równa średnicy naszego wałka. Tę samą czynność powtarzamy z drugiej strony kantówki. Do otworów, które powstały tuż przed chwilą, wkładamy drewniane wałki z zewnętrznej części wcześniej przygotowanych nóżek do stolika. Czynność powtarzamy analogicznie dla drugiej kantówki.


Krok 6

Na naszej konstrukcji kładziemy blat ze sklejki i łączymy go z kantówkami – oczywiście za pomocą wkrętów. Pomoże Ci w tym poręczna wkrętarka IXO V marki Bosch.


Krok 7

Czas na ostatni etap, którym będzie przygotowanie wygodnych uchwytów. Przetnij w pół kantówkę o wymiarach 18 x 50 x 417 mm, a później od dłuższej krawędzi kantówki zaznacz punkt na wysokości 18 mm i „cyrklem” – wykonasz go np. z ołówka i sznurka – zaznacz półkole. Sięgamy po wyrzynarkę – będzie potrzebna do wycięcia narysowanego konturu. Później rozejrzyj się za papierem ściernym lub narzędziem wielofunkcyjnym PMF 200 CE – przyda Ci się w końcowym szlifowaniu. Ostatnim krokiem będzie przykręcenie kantówki do jednego boku stolika. Analogicznie postępujemy z drugą połówką.

POLECANE

Zostaw komentarz