Główna Aktualności Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co wybrać?

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co wybrać?

przez redakcja serwisu

Od dłuższego czasu stale wzrasta popularność osłon okiennych a inwestorzy traktują je jako mądrą inwestycję w komfort życia ale i w oszczędności. Niższe rachunki nie dotyczą jedynie okresu zimowego, latem ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń zmniejsza potrzebę korzystania z kosztownej klimatyzacji. Najpopularniejsze są rolety zewnętrzne jednak coraz chętniej klienci sięgają również po żaluzje fasadowe. Różnią się one przede wszystkim konstrukcją oraz zakresem regulacji zasłonięcia okna.

Płynna regulacja kąta nachylenia lameli w żaluzjach umożliwia dostosowanie ilości światła jaka wpada do pomieszczenia zgodnie z naszymi potrzebami. W przypadku rolety zewnętrznej nie ma takiej możliwości, okno może być zasłonięte w całości lub w połowie. Żaluzje fasadowe to lekkie konstrukcje o bardzo prostym mechanizmie działania dlatego polecane są do dużych powierzchni jak np. okna w domach pasywnych. Nowoczesne żaluzje przy pełnym zasłonięciu stanowią barierę termoizolacyjną i akustyczną, tłumiąc część hałasu z zewnątrz. Przy czym należy zauważyć, że żaluzje nie są ocieplane wewnątrz pianką dlatego jeśli zależy nam na znacznej ochroni przed zimnem to wybierzmy lepiej rolety zewnętrzne.

Zalety żaluzji fasadowych

– lekkość i prostota konstrukcji – poziomo ułożone, aluminiowe lamele o szerokości od 65 do 90 mm, stanowią podstawę żaluzji fasadowych. Pokryte są specjalnymi lakierami, dzięki którym są odporne na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Całość może być spersonalizowana pod indywidualne potrzeby klienta, dlatego nie ma problemu z montażem wielkoformatowych żaluzji a ich lekkość jest tu zdecydowanym atutem.

regulacja stopnia nachylenia lameli – żaluzje fasadowe działają na tej samej zasadzie co tradycyjne żaluzje stosowane od dawna we wnętrzach. Dzięki ruchomym panelom zwanymi lamelami możemy płynnie regulować ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia. Decydujemy przy tym o stopniu zaciemnienia pokoju i poziomie widoczności. To zdecydowana przewaga nad roletami zewnętrznymi.

– napęd elektryczny –  nowoczesne żaluzje fasadowe mogą być wyposażone w napęd elektryczny, który zdecydowanie ułatwia zasłanianie i odsłanianie okna. Jest to szczególnie zalecane w przypadku żaluzji wielkoformatowych, np. na drzwi tarasowe. Ponadto żaluzje mogą być zsynchronizowane z systemem automatyki pogodowej, która umożliwi regulację ustawienia lameli przy określonych warunkach atmosferycznych, np. silnym wietrze lub dużym nasłonecznieniu.

– bogata kolorystyka – producenci oferują żaluzje w różnorodnej kolorystyce, którą łatwo można dopasować do barwy ram okiennych, drzwi wejściowych oraz ogólnej aranżacji budynku.

nowoczesny design – nowoczesne budownictwo cechuje się prostotą i minimalistyczną formą. Żaluzje fasadowe doskonale z nim współgrają gdyż wyróżniają się nowoczesną konstrukcją i stylowym designem przez co nadają lekkości elewacji.

POLECANE

Zostaw komentarz