Główna Budowa i Remont Projekt katalogowy – czy opłaca się w niego inwestować?

Projekt katalogowy – czy opłaca się w niego inwestować?

przez redakcja serwisu
Rusztowania na budowie

Decyzja o budowie domu została podjęta – co dalej? Większość inwestorów kupuje katalogi w których prezentowane są tak zwane projekty typowe. Spośród nich starają wybrać ten, który spełni ich marzenia o domu idealnym. Stosunkowo niewielka część przyszłych posiadaczy takiego decyduje się na projekt indywidualny. Dlaczego tak się dzieje i czy jest to opłacalne?

Budowa domu, a koszty

W świadomości inwestorów, a przynajmniej większości z nich funkcjonuje przekonanie, że tak zwany projekt indywidualny jest zdecydowany droższy od tego, który można wybrać spośród gotowych, zamieszczonych w katalogach. Zanim okaże się, że rzeczywiście to rozwiązanie jest jedynie dla posiadaczy grubego portfela, warto to dokładnie sprawdzić. Najpierw weźmy pod lupę to, czym jest projekt katalogowy. W świetle Polskiego Prawa Budowlanego jest to tak zwany projekt typowy. Formalnie według przepisów jest on po prostu gazetą lub książką. Nie stanowi podstawy do rozpoczęcia procedury zmierzającej do uzyskania pozwolenia na budowę. Z punktu widzenia Prawa Autorskiego jest natomiast dziełem. Żeby dana książka stała się projektem w ścisłym tego słowa znaczeniu, należy ponieść dodatkowe koszty związane m.in. z adaptacją do warunków miejscowych.

Szukasz sprawdzonego dostawcy szalunków i rusztowań? Odwiedź: https://szalbud.pl/rusztowania-ramowe/

Bardzo dużą zaletą projektu typowego jest to, że w momencie otrzymania go mamy doskonale przygotowaną prezentację, z reguły też otrzymujemy dokumentację techniczną, wizualizacje, często udostępnienie w dwóch wersjach (lustrzane odbicie). Pracownie często także dają np. możliwość wprowadzenia wielu wersji tego samego projektu. Minusem jest to, że projekt ten może być niezgodny z planem miejscowym zagospodarowania przestrzennego naszej działki czy też nie w pełni sprawdza się pod względem naszych oczekiwań, co generuje często duże koszty. Inaczej dzieje się w przypadku tak zwanego projektu indywidualnego. Tutaj już składa się on z trzech części: projektu koncepcyjnego, budowlanego oraz wykonawczego. Omijamy więc szereg formalności, które wiążą się z adaptacją projektu typowego.

Koniec końców przed budową warto także sprawdzić dostępność wszelkich materiałów budowlanych, a także sprzętów takich jak na przykład rusztowanie (https://szalbud.pl). To jest nieodłącznym elementem wyposażenia placu budowy. W wielu firmach można je po prostu wypożyczyć.

POLECANE

Zostaw komentarz