Ciekawym pomysłem na aranżację ogrodu może być taki w góralskim stylu. Można namiastkę gór mieć w swoim ogrodzie. Wystarczy postawić na rośliny, które można spotkać na górskich łąkach czy szlakach, a także stworzyć atmosferę przyjazną także ptakom i owadom, wszak jeśli to góralski styl to wszystko musi zostać stworzone w symbiozie z naturą.
Po pierwsze: wybierz efektowne i łatwe w uprawie drzewka iglaste do ogrodu
Na pewno w ogrodzie w góralskim stylu nie może zabraknąć iglaków. Zatem na pewno trzeba postawić na te, które można spotkać w górach, a więc sosnę, świerk, jodłę, modrzew, jałowiec, a także cis. Ten ostatni świetnie sprawdzi się w roli zielonego żywopłotu, choć może być także soliterem obok innych gatunków iglaków. Na pewno taki ogród może zachwycać także różnobarwnymi igłami wszak nie wszystkie są czysto zielone, bywają iglaki z niebiesko-srebrzystymi igłami, jak choćby świerk biały albo czerwonymi owocami, jak choćby świerk czerwony czy cis. Generalnie iglaki nie są wymagające. Trzeba jedynie uważać na choroby grzybowe niektórych gatunków i pamiętać o okresowym nawożeniu.
Po drugie: postaw na rabaty w stylu górskich łąk
W ogrodzie w góralskim stylu powinno znaleźć się również miejsce na rabaty. Na jakie gatunki kwiatów warto postawić? Na pewno sprawdzą się pojawiające się na górskich polanach krokusy. Występują one w wielu kolorach, dlatego na nich można oprzeć całą rabatę. Podobnie jak inne rośliny rozwijające się z cebulek, problematyczne nie są także krokusy. Do sadzenia warto przystąpić w drugiej połowie września albo do połowy października. Szafrany, bo taka jest ich druga nazwa, występują w kolorach: żółtym, białym, fioletowym, a nawet niebieskim, zatem jest w czym wybierać. Krokusy nie są trudne w uprawie i podobnie jak inne rośliny cebulowe warto sadzić je w koszyczkach. Dzięki temu ich cebulki są chronione przed gryzoniami.
Po trzecie: stwórz część z ogródkiem skalnym i strumyczkiem
Górski krajobraz nieodzownie kojarzy się ze skałami i spływającymi po nich kaskadami wody. W swoim ogrodzie można stworzyć taki krajobraz w skali mikro. Wystarczy wybrać odpowiednie duże i dekoracyjne kamienie, a także stworzyć system nawodnienia. Na jakie kamienie warto postawić? Można wybrać piaskowiec, otoczaki, ale również granit albo łupek szarogłazowy. Pomiędzy skałami będą rosły rośliny, które lubią takie stanowisko. Zatem na pewno sprawdzi się tu smagliczka górska, skalnice, czy macierzanki. W takim otoczeniu będziesz się czuć niemal jak w górach. Oczywiście czegoś jeszcze brakuje aby móc dobrze wypocząć…
Po czwarte: zadbaj o ładną architekturę z rzeźbionymi elementami
Na pewno w ogrodzie w górskim stylu nie może zabraknąć ładnej architektury ogrodowej. Ławę można wykonać samodzielnie i częściowo z nieokorowanego drewna, co prezentuje się nietuzinkowo. Zresztą drewniane pieńki także mogą stanowić ozdobę ogrodu. Na nich można postawić choćby donice z leczniczymi ziołami. Warto również postawić na duży stół z widocznym rysunkiem słojów i sęków. Altana może także być dodatkowo zdobiona w góralskim stylu. Zresztą możesz w niej umieścić niewielki stolik, a także krzesła z ażurowymi zdobieniami, np. w kształcie serc. Skoro już wiemy mniej więcej jak strefa rozrywki będzie wyglądała, to jeszcze ewidentnie czegoś w niej brakuje. Wszak jeśli ogród góralski, to musi się w nim znaleźć wędzarnia. Będziesz mógł wędzić zarówno mięso, jak i spróbować swoich sił w wędzeniu sera. Choć receptury oscypków żaden baca Ci nie sprzeda, to jednak co nieco na ten temat możesz znaleźć. Być może odnajdziesz w sobie smykałkę do wędzenia. Twoje produkty mogą być świetnymi dodatkami na spotkania organizowane w gronie rodziny czy znajomych.
W wyjątkowym ogrodzie w góralskim stylu warto umieścić także karmniki dla ptaków. Można pokusić się również o ule, czy przynajmniej domek dla owadów. Takie elementy architektury ogrodowej jeszcze bardziej przybliżają Cię do otaczającej natury. Będzie to przestrzeń, w której każdy chętnie będzie spędzał wolny czas z kubkiem kawy lub grzańca w dłoni.