Główna Instalacje Od czego zależą koszty eksploatacji pompy ciepła?

Od czego zależą koszty eksploatacji pompy ciepła?

przez redakcja

Pompy ciepła korzystające z dobrodziejstw natury dostarczają energię do ogrzania domu oraz wody taniej niż inne źródła energii. Żeby jednak były oszczędne w eksploatacji potrzebne będzie spełnienie kilku warunków.

Główną zaletą systemów opartych o pompy ciepła jest niezależność od wahających się na rynku cen nośników energii i przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne. Choć w większości przypadków niezbędne jest zasilenie urządzenia w energię elektryczną, to jednak zużywa ono znacznie mniej prądu, niż dostarcza ciepła do budynku. Znacząca część energii cieplnej, bo aż ok. 80%, czerpana jest ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu redukcja kosztów ogrzewania sięga nawet 70% w porównaniu do instalacji tradycyjnych. Dodatkowo system ten jest bardzo wygodny w obsłudze, ponieważ nie wymaga dużego zaangażowania użytkowników. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie działanie urządzenia jakim jest pompa ciepła uzależnione jest od kilku istotnych czynników.

Dobrze wykonana instalacja

Podstawową i w zasadzie najważniejszą kwestią jest odpowiedni dobór pompy ciepła oraz poprawne wykonanie całej instalacji. Niestety już na początkowych etapach może zostać popełnionych sporo błędów. W całym procesie niezwykle istotne jest dokładne przeanalizowanie inwestycji oraz sporządzenie prawidłowego bilansu cieplnego zgodnego z fizycznymi cechami budynku. Kolejnym etapem jest odpowiedni dobór urządzenia, a także dolnego źródła ciepła i wewnętrznej instalacji grzewczej. Tylko wówczas system zagwarantuje długą i bezproblemową pracę. Niezbędny jest także prawidłowy montaż, zgodny z założeniami projektowymi. Pompy ciepła nie zapewnią energooszczędności na satysfakcjonującym poziomie, jeżeli na etapie doboru i realizacji zostaną popełnione błędy.

Do nowego i modernizowanego domu

W przypadku kosztów eksploatacyjnych systemu grzewczego opartego o pompę ciepła istotne znaczenie ma fakt, czy jest to obiekt nowobudowany czy modernizowany. Decyzja o zakupie urządzenia podjęta w trakcie projektowania domu czy wczesnym etapie budowy daje większą swobodę działania i doboru optymalnego rozwiązania. W większości przypadków teren wokół budynku nie jest jeszcze zagospodarowany, co pozwala na bezproblemowy montaż bardziej ekonomicznych w eksploatacji pomp gruntowych. Opcja ta jest droższa ze względu na kosztowniejsze wykonanie dolnego źródła ciepła, jednak charakteryzuje się względnie niezmienną w okresie całego roku sprawnością. Dla nowych budynków zwykle nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zdecydować się na tańszą w instalacji pompę typu powietrze/woda.

W przypadku domów starszych z pewnością napotkamy na różnego rodzaju utrudnienia związane z remontem, jednak zamiana dotychczasowego źródła ciepła na energooszczędne jest idealnym sposobem na znaczą redukcję kosztów ogrzewania.  W takim obiekcie montaż gruntowej pompy ciepła może okazać się problematyczny, co głównie wynika z już zagospodarowanej działki.  Nie dziwi więc fakt, że w takich sytuacjach najpopularniejszym rozwiązaniem jest wybór powietrznej pompy ciepła. Urządzenia te współpracują z dodatkowym źródłem ciepła, którym najczęściej jest grzałka elektryczna. W związku z powyższym koszty eksploatacyjne są nieco wyższe, za to niższe są koszty inwestycyjne. Należy zaznaczyć, że instalując pompę ciepła  w przypadku modernizacji sytemu grzewczego, może być konieczne wykonanie termomodernizacji całego budynku. Jeśli dom nie będzie miał odpowiedniej izolacji termicznej w postaci docieplenia czy nowoczesnych okien o niskim współczynniku przenikania ciepła, ogrzewanie może nie pokryć strat ciepła budynku.

Warto podkreślić, że montaż powietrznej pompy ciepła w nowym budynku nie musi być dużo droższy od kondensacyjnego kotła gazowego. Wiele zależy od marki urządzenia oraz stopnia skomplikowania instalacji. Często cena pompy ciepła zawiera w sobie już elementy, za które w innych urządzeniach trzeba dodatkowo płacić lub nie ma możliwości ich wykorzystania, np. funkcja chłodzenia latem.

Instalacja wewnętrzna

Wybierając pompę ciepła do ogrzewania domu, najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie jej z ogrzewaniem niskotemperaturowym, takim jak ogrzewanie podłogowe, lub grzejniki niskotemperaturowe. Tego typu rozwiązania pozwolą zoptymalizować koszty funkcjonowania całej instalacji i finalnie osiągnąć większe oszczędności. Dobrym rozwiązaniem będzie również wykonanie posadzki z materiałów dobrze przewodzących ciepło, przystosowanych przez producentów do ogrzewania podłogowego. Duże znaczenie ma też odpowiednie zagęszczenie rur ogrzewania podłogowego. Zwykle optymalne odległości to ok. 10-15 cm, jednak do optymalnego działania warto jest wykonać obliczenia projektowe.

Bieżąca eksploatacja

O tym, że pompy ciepła są trwałe i praktycznie bezobsługowe przekonało się już tysiące użytkowników decydujących się na to rozwiązanie. Wymagane przez producentów okresowe przeglądy przyczynią się do długiej i bezproblemowej pracy urządzenia. Odpowiednio dobrana i zainstalowana pompa ciepła to urządzenie zapewniające użytkownikom pełen komfort – nie tylko cieplny, lecz również finansowy.

POLECANE

1 KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły do przeczytania z dnia 28 lipca 2018 roku - Czterolistna Kończynka 28 lipca 2018 - 15:09

[…] Od czego zależą koszty eksploatacji pompy ciepła? […]

Zostaw komentarz