Najczęściej meble kuchenne dobiera się pod kątem ceny i prezentowanego designu. Niezwykle ważne jest to, by zwrócić uwagę również na materiał jakiego użyto do wykonania frontów. Jest to bardzo kluczowy czynnik, ponieważ świadczy on o poziomie odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci i wysokich temperatur.
Istotny jest także sposób czyszczenia i pielęgnacji danych materiałów. Inaczej obchodzi się z frontami foliowanymi, lakierowanymi, laminowaną płytą MDF, drewnianymi, akrylowymi, szklanymi, blaszanymi, kamiennymi i betonowymi. Na jakie zatem meble zdecydować się do własnej kuchni – gotowe bądź wykonane na zamówienie? Jakie najczęściej pojawiają się w ofercie sklepów meblowych?
Najbardziej popularne – Foliowane fronty wykonane z płyty MDF bądź wiórowej
Tego typu meble powstają z 16 lub 19-milimetrowych płyt pilśniowych, które powstały na skutek sprasowania włókien drzewnych. Mowa tutaj właśnie o płycie MDF. Fronty foliowane mogą powstać także z płyty wiórowej, w których ostatnia warstwa jest pokryta folią PVC. Najczęściej w sklepach spotykane są tego typu meble, gdyż są one jedne z najtańszych, co powoduje, że cieszą się największą popularnością. Tym, co wyróżnia tego rodzaju fronty to schludny wygląd zewnętrznej warstwy, ale także możliwość zrobienia z nich przeróżnych typów drzwiczek, od prostych, po gięte czy frezowane. Dodatkowo przy tym typie frontów występuje bardzo duża różnorodność oklein. Na rynku pojawiają się fronty jednobarwne, imitujące drewno, w wykończeniu matowym lub na wysoki połysk. Ich dużym plusem jest również niska cena.
Oprócz pozytywów nie sposób nie przytoczyć kilku negatywów, gdyż jak każde rozwiązanie ma także swoje słabsze aspekty. Mimo, iż fronty MDF czy z płyty wiórowej mają dużą tolerancję na uszkodzenia mechaniczne czy działanie promieni słoneczne to niekorzystnie odczuwają skutki wysokich temperatur. Często w najbardziej narażonych miejscach takich jak okolice piekarnika, kuchenki gazowej czy zmywarki okleina zaczyna odchodzić od reszty podłoża, tworząc łatwo zauważalne wybrzuszenia. Jeśli okleina została niedokładnie wykonana to mogą pojawiać się one także na rogach mebli. Decydując się na tego typu fronty warto zwrócić uwagę w jaki sposób nastąpiło oklejenie drzwiczek folią PVC.
Meble na zmówienie versus gotowe? – plusy i minusy tych rozwiązań
Podczas remontu kuchni mamy do wyboru dwie opcje. Decydujemy się na gotowe meble z sieciówki, bądź chcemy, by zostały one wykonane na zamówienie przez stolarza. Jak wiadomo każdy z tych sposobów ma swoje mocne i słabe strony. Gotowe meble sprawdzą się jeśli mamy do czynienia z większą przestrzenią, która została zaprojektowana w tradycyjnym, łatwo dostępnym wymiarze. Ich cena często jest bardziej przystępna w porównaniu z kuchnią wykonywaną na zamówienie. Tego typu kuchnie są dostępne do samodzielnego montażu, co pozwala oszczędzić na dodatkowych kosztach. Tych mebli nie można dopasować pod indywidualne potrzeby i warunki.
Kuchnie na wymiar są doskonałym rozwiązaniem w małych przestrzeniach, o bardzo nietypowych wymiarach, gdzie występuje ogromna ilość wnęk czy skosów. Kuchnia na wymiar pozwala uwzględnić indywidualne preferencje i potrzeby klienta, co znacznie wpłynie na późniejszą jakość korzystania z niej. Są one niestety dużo droższe w porównaniu do kuchni gotowych oraz czas oczekiwania na nie jest dużo dłuższy.
Tekst powstał przy współpracy z firmą IZIkuchnie – sprawdź meble kuchenne od IZIKUCHNIE Gdańsk.