Dach to ważny element każdego budynku. Umiejętnie dbanie o niego i regularne przeglądy pozwalają na uniknięcie poważniejszych i zaskakujących awarii. Hydroizolacja jest jednym z najprostszych sposobów na ochronę budynków przed wilgocią. Na czym polega hydroizolacja?
Hydroizolacja – co to jest?
Hydroizolacja to warstwa ochronna danej powierzchni dachowej. Jej zadaniem jest ochrona przed wilgocią i chłodem. Hydroizolacja dachu płaskiego w łódzkim dzielimy na trzy rodzaje warstw ochronnych. Pierwsza, to przeciwwilgociowa warstwa lekka. Sprawdza się ona w przypadku podziemnych części budynku, które umiejscowiono na przepuszczalnych gruntach. Hydroizolacja ciężka, wykonywana jest, gdy budynek narażony jest na silny wpływ ciśnienia hydrostatycznego. Jest to, na przykład, izolacja bitumiczna lub laminaty z tworzyw sztucznych. Hydroizolacja średnia jest wykonywana na budynkach, które są narażone na ciągłą styczność z wodą opadową. Jest to niezbędny punkt dbania o nawierzchnie dachowe.
Hydroizolacja dachu płaskiego
Dach to element budynku, który narażony jest na działanie słońca, wysokich i niskich temperatur, a także opadów deszczu i śniegu. Dlatego też jego zabezpieczenie jest bardzo ważne.
Dach płaski można poddać hydroizolacji na dwa sposoby. Pierwsza – tradycyjna metoda polega na wykonaniu odpowiedniej konstrukcji. Warstwa dolna jest izolacją cieplną, a górna izolacja przeciwwodną. Pozwala to zabezpieczyć dachy płaskie w Łódzkim przed działaniem wody i wilgoci. W tej metodzie, górna warstwa wykonana jest z materiałów bitumicznych, zabezpieczających szczelnie całą powierzchnię dachową przed zalaniem.
Druga metoda hydroizolacji dachów płaskich, polega na zastosowaniu metody odwróconej. Oznacza to izolacja znajduje się na wierzchu. Dzięki temu chroni warstwę ochronną przed szkodliwymi czynnikami klimatycznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne. Ten sposób hydroizolacji pomaga chronić dach przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki tej metodzie, na dachu można wykonać zielony ogród. Ta niezwykła i niecodzienna ozdoba pozwoli także zwiększyć dźwiękoszczelność budynku.