Główna Narzędzia Mierzenie niejedno ma imię: jak wybrać narzędzie pomiarowe

Mierzenie niejedno ma imię: jak wybrać narzędzie pomiarowe

przez redakcja serwisu

Szybki rozwój technologii i niezwykłe bogactwo oferty sklepów z narzędziami mogą wywołać zagubienie i zawroty głowy. Po które z urządzeń sięgnąć, chcąc wykonać konkretne zadanie związane z budową czy remontem domu, mieszkania czy projektowaniem ogrodu?

Poziomnica na straży poziomu i pionu

Czy pion i poziom zostały właściwie wyznaczone? Czy szafka w kuchni będzie wisiała równo, czy może szklanki w niej będą się zsuwały, bo nieodpowiednio wyznaczyliśmy kąt nachylenia mebli względem podłogi? Żeby uniknąć takich dylematów, wystarczy sięgnąć po poziomnicę.

– To narzędzie niezbędne do pracy każdemu glazurnikowi, hydraulikowi czy elektrykowi. Ale musi je mieć też każdy instalator i właściciel domu czy mieszkania, który przynajmniej czasem zabiera się na jakieś drobne remonty – mówi Michał Ostrowski, menadżer marki Stabila, ekspert branży narzędzi ręcznych w Lange Łukaszuk. – Dzięki poziomnicy wszystko, co budujemy, instalujemy i remontujemy będzie równe. Możemy wybrać klasyczną – z libelką albo elektroniczną. Pierwsza sprawdzi się w przypadku okazjonalnych prac, druga jest idealna dla zawodowców, którym niezbędna jest większa precyzja i muszą często sięgać po takie narzędzie – wyjaśnia. Każde takie urządzenie jest tym lepsze, im lepsze są materiały, z których zostało wykonane.

Laser krzyżowy zadba o estetykę wnętrza

To nowoczesne urządzenie jest bardziej zaawansowanym kuzynem poziomnicy. Różnią się właściwie jednym, ale za to bardzo istotnym elementem – zamiast jednej wiązki światła, laser generuje dwie: jedną w pionie, drugą w poziomie. To pomaga wyznaczyć płaszczyzny – każdą z osobna albo obie na raz. Jeśli np. chcemy, by płytki na podłodze były idealnie dopasowane do tych na ścianie, ten przyrząd pozwoli to zrobić błyskawicznie. Zadba też o wyznaczenie idealnych kątów prostych. – To urządzenie znakomicie sprawdzające się tam, gdzie trzeba na przykład postawić ścianki z płyt gipsowo-kartonowych, precyzyjnie ułożyć płytki, zaplanować rozmieszczenia gniazdek czy włączników elektrycznych oraz wytapetować pomieszczenia bez konieczności poprawek – mówi menadżer marki Stabila. – Bardzo przydatna jest też funkcja pionownika, która pozwala idealnie pionowo powiesić np. szafkę – dodaje. Precyzję pracy zapewnia mu odpowiednio dobranym stabilny statyw.

Fundamentalne znaczenie niwelatora

To instrument niewielkich rozmiarów, ale o wielkim znaczeniu dla efektu końcowego prac budowlanych – pozwala wyznaczyć różnicę wysokości wskazanych punktów pomiarowych. Po to, byśmy mogli skutecznie wykorzystać wszystkie jego walory, musimy go wyposażyć w odpowiedni statyw i używać łaty do pomiarów. – Niwelator sprawia, że fundamenty domu są poziome, a wszystkie ściany – proste. Jego usługi przydadzą się nam również wtedy, kiedy chcemy ułożyć rynny tak, by woda pływała samoczynnie, pod pływem grawitacji oraz w sytuacji, gdy przebudowujemy drogę czy planujemy parking przed domem czy firmą – wylicza Michał Ostrowski. Do wyboru mamy nowoczesne niwelatory optyczne lub laserowe.

Strażnik kątów prostych

Praca stolarza, cieśli, montera konstrukcji czy dekarza bez tego narzędzia byłaby właściwie niemożliwa. Kątownik pozwala precyzyjnie wyznaczyć potrzebny kąt, a potem sprawdzać, czy w czasie prac coś nie zostało zepsute. Jest wiele takich narzędzi, ale modele elektroniczne pozwalają precyzyjnie mierzyć i wskazywać kąty w każdym położeniu. Na dodatek takie urządzenie ma możliwość zapamiętania mierzonych wartości. Ważne są też: solidna, lekka obudowa i widoczny wyświetlacz.

Sam zmierzę wszystko

Jak wyliczyć, ilu merów kwadratowych glazury potrzebujemy do kuchni? Albo jaka jest kubatura domu? Kiedyś potrzeba było do tego co najmniej dwóch osób, żmudnych wyliczeń i jeszcze na dodatek sporych umiejętności matematycznych. Dziś z odsieczą przychodzi nam nowoczesna technika. Elektroniczny dalmierz (najlepiej z wbudowanym portem Bluetooth) radykalnie ułatwia i przyspiesza takie prace. – Wszystkie dane są automatycznie przesyłane do smartfonu dzięki specjalnej aplikacji, a stamtąd – do komputera. Cały projekt remontu można wykonać błyskawicznie. Nie są potrzebne żadne kartki ani kabelki – mówi menadżer marki Stabila. – Najnowocześniejsze modele mają bardzo duży zasięg – do 200 metrów. Oferują też niezwykłą precyzję pomiarów – zapewnia.

Woda gwarantuje odpowiedni poziom prac

Ta konstrukcja jest prosta, ale jej zalety trudno przecenić – bez poziomnicy wodnej trudno sobie wyobrazić precyzyjne prace murarskie na rozległym terenie. To urządzenie (nazywane też poziomnicą wężową lub z niemieckiego szlauchwagą) składa się z dwóch rurek z precyzyjną podziałką. Obie są połączone wężem – stąd nazwa. – Pomiar polega on na przyłożeniu wskaźników do wybranych punktów i obserwacji wody na podziałkach. Jeśli mierzone elementy są na tym samym poziomie, to wskazane przez wodę wartości są takie same. Jeśli zaś ciecz w jednym ze wskaźników znajduje się wyżej, to znaczy, że jest on przyłożony za nisko (odwrotnie, niż mogłoby się początkowo wydawać) – tłumaczy Michał Ostrowski.

Działanie poziomnicy wodnej opiera się na grawitacji ziemskiej oraz zasadzie naczyń połączonych, w których woda przyjmuje zawsze taki sam poziom. Przewaga tego narzędzia nad typowymi poziomicami murarskimi wynika z możliwości ustalenia poziomu elementów oddalonych nawet o kilkadziesiąt metrów. Przydaje się nie tylko w zadaniach murarskich, ale również w wielu pracach w ogrodzie, na działce czy w domu.

POLECANE

Zostaw komentarz