Główna Wnętrza Malowanie ścian dla początkujących

Malowanie ścian dla początkujących

przez redakcja serwisu
Malowanie ścian dla początkujących

Ponadprogramowy, nieplanowy czas wolny to doskonała okazja, by odświeżyć wygląd domu. Odmalowanie ścian, nawet w jednym pokoju, może kompletnie zmienić wygląd całości. Nie tylko w celu zaoszczędzenia czasu i pieniędzy, lecz głównie dla satysfakcji i dumy z tego płynącej, niewielki remont dobrze jest wykonać samemu. Brak doświadczenia nie jest problemem, najważniejsze są szczere chęci. Oto kilka porad przy malowaniu ścian dla początkujących.

Przygotowanie pomieszczenia

Pierwszy i najważniejszy punkt – zacznij małymi krokami. Na początek najlepiej jest zrobić mniej, ale zrobić to perfekcyjnie. Tym bardziej, jeśli nie jest to remont generalny, a odświeżenie wyglądu – wybierz jeden pokój na raz. Nie przeszkodzi to pozostałym domowników, do tego w mieszkaniu unikniemy chaosu. Jeśli pomieszczenie zostało wybrane, wykonane powinny zostać następujące kroki:

  • wynieś meble i przedmioty, które utrudniały by pracę, a masz na nie miejsce – obrazy, dywany, kwiatki, telewizor, łóżko. Najcenniejsze gadżety powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Im więcej miejsca, tym sprawniej wykonana zostanie niezbędna praca
  • podłogę i pozostałe w pokoju rzeczy odpowiednio przykryć – folia lub kartony powinny chronić posiadane płytki czy panele

Kiedy pomieszczenie zostało „wyczyszczone” z niepotrzebnym na czas malowania remontu, można przystąpić do kolejnego etapu. Często jest on zapominany, lecz należy o nim zawsze pamiętać, gdyż ściany i sufit przed samym malowaniem wymagają dodatkowej pracy:

  • zdrapanie odchodzącej farby
  • wypełnienie ewentualnych ubytków
  • wyrównanie powierzchni
  • mycie ścian

Szczególnie mycie ścian przed malowaniem jest powszechnie zapominane, a pozbycie się brudu i zanieczyszczeń to podstawa, by nowa farba bezproblemowo się przyjęła.

Zobacz także: https://www.otopr.pl/na-co-uwazac-remontujac-stary-dom/

Przygotowanie narzędzi

Zakup wszystkich odpowiednich i potrzebnych narzędzi to element, który odpowiednio przyspieszy pracę. Sprawdzając dostępność wszystkich niezbędnych przedmiotów przed malowaniem pozwoli uniknąć frustrujących przestojów związanych z koniecznością dodatkowej wizyty w sklepie. Szczególnie, jeśli materiały budowlane nie są sprzedawane w Twojej okolicy, upewnij się, iż wszystko jest pod ręką.

Należy także zadbać o to, by wałek i pędzle pasowały do typu wybranej farby (o rodzajach pędzli przeczytaj na tej stronie), kuweta na farbę była odpowiednich rozmiarów, by zmieścić używany wałek, a rączki przystosowane były do posiadanego modelu. Odpowiednio działający wałek to priorytet, używa się go do największej powierzchni, dlatego należy pamiętać o usunięciu wszystkich luźnych elementów włosia przed malowaniem. Pędzle do rogów i trudno dostępnych miejsc oraz taśma, jeśli ściany lub sufit są innych kolorów, też powinno być uprzednio przygotowane. Na koniec najważniejsze – farba, i to odpowiedniego, pasującego do wizji właściciela koloru, to zakup najważniejszy.

Malowanie

Dla wielu najprzyjemniejsza cześć domowego remontu to malowanie ścian. Jeśli pierwsze dwa punkty zostały wykonane prawidłowo, rzeczywiści będzie to sama przyjemność. W przygotowanym i zabezpieczonym pokoju, mając przy sobie wszelkie niezbędne narzędzia, wystarczy tylko nalać farby i zająć się malowaniem. Oczywiście także i tutaj pewne zasady muszą być przestrzegane:

  • pomaluj całą ścianę, przesuwając wałek w tym samy kierunku – długim ruchem góra-dół
  • nakładaj podobne ilości farby na wałek, odpowiednio rozprowadź w kuwecie
  • przyciskaj wałek delikatnie

Dokładność i równomierność – o tym należy pamiętać przy malowaniu. Zastosowanie się do powyższych porad sprawi, iż malowanie ścian dla początkujących można załatwić szybko i sprawnie. Najważniejsze, iż nowy efekt zostanie uzyskany dzięki własnej pracy!

POLECANE

Zostaw komentarz