Strona główna » Malowanie ścian dla początkujących

Malowanie ścian dla początkujących

przez redakcja serwisu
Malowanie ścian dla początkujących

Ponadprogramowy, nieplanowy czas wolny to doskonała okazja, by odświeżyć wygląd domu. Odmalowanie ścian, nawet w jednym pokoju, może kompletnie zmienić wygląd całości. Nie tylko w celu zaoszczędzenia czasu i pieniędzy, lecz głównie dla satysfakcji i dumy z tego płynącej, niewielki remont dobrze jest wykonać samemu. Brak doświadczenia nie jest problemem, najważniejsze są szczere chęci. Oto kilka porad przy malowaniu ścian dla początkujących.

Przygotowanie pomieszczenia

Pierwszy i najważniejszy punkt – zacznij małymi krokami. Na początek najlepiej jest zrobić mniej, ale zrobić to perfekcyjnie. Tym bardziej, jeśli nie jest to remont generalny, a odświeżenie wyglądu – wybierz jeden pokój na raz. Nie przeszkodzi to pozostałym domowników, do tego w mieszkaniu unikniemy chaosu. Jeśli pomieszczenie zostało wybrane, wykonane powinny zostać następujące kroki:

  • wynieś meble i przedmioty, które utrudniały by pracę, a masz na nie miejsce – obrazy, dywany, kwiatki, telewizor, łóżko. Najcenniejsze gadżety powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Im więcej miejsca, tym sprawniej wykonana zostanie niezbędna praca
  • podłogę i pozostałe w pokoju rzeczy odpowiednio przykryć – folia lub kartony powinny chronić posiadane płytki czy panele

Kiedy pomieszczenie zostało „wyczyszczone” z niepotrzebnym na czas malowania remontu, można przystąpić do kolejnego etapu. Często jest on zapominany, lecz należy o nim zawsze pamiętać, gdyż ściany i sufit przed samym malowaniem wymagają dodatkowej pracy:

  • zdrapanie odchodzącej farby
  • wypełnienie ewentualnych ubytków
  • wyrównanie powierzchni
  • mycie ścian

Szczególnie mycie ścian przed malowaniem jest powszechnie zapominane, a pozbycie się brudu i zanieczyszczeń to podstawa, by nowa farba bezproblemowo się przyjęła.

Zobacz także: https://www.otopr.pl/na-co-uwazac-remontujac-stary-dom/

Przygotowanie narzędzi

Zakup wszystkich odpowiednich i potrzebnych narzędzi to element, który odpowiednio przyspieszy pracę. Sprawdzając dostępność wszystkich niezbędnych przedmiotów przed malowaniem pozwoli uniknąć frustrujących przestojów związanych z koniecznością dodatkowej wizyty w sklepie. Szczególnie, jeśli materiały budowlane nie są sprzedawane w Twojej okolicy, upewnij się, iż wszystko jest pod ręką.

Należy także zadbać o to, by wałek i pędzle pasowały do typu wybranej farby (o rodzajach pędzli przeczytaj na tej stronie), kuweta na farbę była odpowiednich rozmiarów, by zmieścić używany wałek, a rączki przystosowane były do posiadanego modelu. Odpowiednio działający wałek to priorytet, używa się go do największej powierzchni, dlatego należy pamiętać o usunięciu wszystkich luźnych elementów włosia przed malowaniem. Pędzle do rogów i trudno dostępnych miejsc oraz taśma, jeśli ściany lub sufit są innych kolorów, też powinno być uprzednio przygotowane. Na koniec najważniejsze – farba, i to odpowiedniego, pasującego do wizji właściciela koloru, to zakup najważniejszy.

Malowanie

Dla wielu najprzyjemniejsza cześć domowego remontu to malowanie ścian. Jeśli pierwsze dwa punkty zostały wykonane prawidłowo, rzeczywiści będzie to sama przyjemność. W przygotowanym i zabezpieczonym pokoju, mając przy sobie wszelkie niezbędne narzędzia, wystarczy tylko nalać farby i zająć się malowaniem. Oczywiście także i tutaj pewne zasady muszą być przestrzegane:

  • pomaluj całą ścianę, przesuwając wałek w tym samy kierunku – długim ruchem góra-dół
  • nakładaj podobne ilości farby na wałek, odpowiednio rozprowadź w kuwecie
  • przyciskaj wałek delikatnie

Dokładność i równomierność – o tym należy pamiętać przy malowaniu. Zastosowanie się do powyższych porad sprawi, iż malowanie ścian dla początkujących można załatwić szybko i sprawnie. Najważniejsze, iż nowy efekt zostanie uzyskany dzięki własnej pracy!

POLECANE

Zostaw komentarz