Główna Aktualności Która brama wjazdowa jest lepszym rozwiązaniem: skrzydłowa czy przesuwna?

Która brama wjazdowa jest lepszym rozwiązaniem: skrzydłowa czy przesuwna?

przez redakcja serwisu
Brama

Ogrodzenie domu stanowi niemal nieodłączny element prywatnych posesji, który zabezpiecza działkę przed obecnością osób niepożądanych i zapewnia odpowiedni poziom prywatności. Funkcjonalne ogrodzenie to takie, które wykazuje się dobrymi właściwościami ochronnymi, ale zapewnia wygodę codziennego użytkowania. Tę zapewnia nowoczesna brama wjazdowa, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Dlatego też wielu prywatnych inwestorów staje przed nie lada dylematem: brama przesuwna czy skrzydłowa?

Bramy skrzydłowe czy przesuwne – ukształtowanie terenu

Działka budowlana o idealnie równej powierzchni gruntu to rzadkość, dlatego większość inwestorów musi radzić sobie z zagospodarowaniem niestandardowych działek o niestandardowych profilach w sposób maksymalnie funkcjonalny i praktyczny. Ogrodzenie działki o dużym kącie nachylenia to nie kłopot, jednak montaż bramy wjazdowej skrzydłowej już tak. Zdecydowanie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem okazuje się brama przesuwna, której nowoczesny mechanizm nie wymaga dodatkowej, wolnej przestrzeni na posesji. Co ważne, idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie spadki terenu uniemożliwiają montaż bramy rozwiernej.

Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – mechanizm automatyczny

Automatyczne bramy wjazdowe to już pewien standard w polskich domach, który pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii na otwieraniu i zamykaniu wjazdu na posesję. Automat można zamontować zarówno w bramach dwuskrzydłowych, jak i przesuwnych, jednak to w tym drugim przypadku jest on mniej narażony na awarię. Związane jest to z użyciem tylko jednego siłownika, który odpowiada za automatyczne poruszanie się bramy przesuwnej wzdłuż ogrodzenia. Przy wyborze bramy przesuwnej nie można także zapominać o tak ważnych elementach jak wózki do bram przesuwnych, których jakość w dużym stopniu determinuje łatwość użytkowania mechanizmu, a także żywotność całego mechanizmu.

Wózki do bram wyposażone w odporne na ścieranie rolki prowadzące pozwalają zapomnieć o zacinającej się bramie wjazdowej, a także jej stopniowemu opadaniu wskutek niedostosowania obciążenia względem parametrów technicznych tworzywa. Aby wózek do bramy przesuwnej mógł w pełni spełniać swoje zadanie, musi być odpowiednio wyselekcjonowany i dostosowany do wymogów bramy wjazdowej przesuwnej. Nie bez znaczenia okazuje się materiał, z którego wykonuje się wózki do bramy przesuwnej – niezawodne bardzo często okazują się modele wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, cynkowane galwanicznie.

Bramy przesuwne czy skrzydłowe – względy bezpieczeństwa

Nowoczesne bramy przesuwne powszechnie uważane są za bardziej wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Biorąc pod uwagę silne podmuchy wiatru, ryzyko niekontrolowanego zamknięcia skrzydła bramy przesuwnej jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych bram jedno- czy dwuskrzydłowych. Co więcej, brama przesuwna najczęściej nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, ponieważ zmiana pozycji wyjściowej automatycznej bramy przesuwnej po prostu jest niemożliwa. W przypadku bram rozwiernych należy pamiętać o pozostawieniu zamkniętych skrzydeł, aby uniknąć uszkodzenia samochodu czy innych przedmiotów znajdujących się w pobliżu bramy wjazdowej.

POLECANE

Zostaw komentarz