Decydując się na budowę domu musimy liczyć się z tym, że przyjdzie nam współpracować z licznymi specjalistami. Pierwszym, a także jednym z najważniejszych specjalistów jest geodeta. Zajmuje się on między innymi pomiarami działek i gruntów, ich rozdzielaniem i łączeniem, jak również wykonywaniem map do celów projektowych. Dlaczego musimy korzystać z pomocy geodety?
Budowa domu to bardzo poważne przedsięwzięcie, które wymaga od nas po pierwsze odpowiedniego podejścia, po drugie świetnej organizacji, po trzecie zapewnienia skutecznego finansowania. Zanim jednak zamieszkamy w naszym wymarzonym domu, musimy spełnić szereg wymagań, jak również podjąć współpracę z wieloma specjalistami.
Pierwszym i najważniejszym z nich jest oczywiście geodeta. Bez niego nie ma mowy zarówno o rozpoczęciu budowy, jak również o jej zakończeniu. Warto wybrać taką firmę geodezyjną, która po pierwsze ma doświadczenie i odpowiedni sprzęt, jak również świetnie orientuje się w przepisach prawa budowlanego.
Kim jest geodeta?
Geodeta jest wykwalifikowanym specjalistą, który zajmuje się szeroko rozumianymi pracami związanymi z pomiarami gruntów. Chodzi tu zarówno o grunty pod inwestycje, jak również grunty rolne. Zakres usług geodety jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi takie prace, jak:
– wykonywanie precyzyjnych pomiarów geodezyjnych,
– przygotowanie map do celów projektowych,
– tyczenie budynków, budowli, które wymagają pozwolenia na budowę,
– tyczenie sieci uzbrojenia terenu,
– inwentaryzacja powykonawcza budynków,
– wznowienia i stabilizację punktów granicznych,
– podziały i łączenia działek.
Co robi geodeta na budowie?
Geodeta jest bardzo ważnym specjalistą, z którego usług musimy skorzystać, gdy chcemy zbudować dom. Można powiedzieć, że współpraca z geodetą trwa od momentu zakupu działki, do momentu oddania domu do użytkowania.
Do zadań geodety możemy zaliczyć:
– wykonanie mapy do celów projektowych (niezbędnej dla architekta, który musi osadzić
dom na działce),
– wytyczenie budynku (zgodnie z zatwierdzonym planem zagospodarowania działki),
– pomiar przyłączy,
– inwentaryzację powykonawczą.
Szczególnie istotny z punktu widzenia inwestora, który chce oddać dom do użytkowania jest ostatni punkt. W trakcie inwentaryzacji powykonawczej geodeta sprawdza zgodność stanu faktycznego (budynku, instalacji) z projektem. Zakończenie inwentaryzacji to bardzo ważny etap, dzięki któremu będziemy mogli starać się o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.