Główna Narzędzia Kiedy wybrać młotowiertarkę a kiedy wiertarkę?

Kiedy wybrać młotowiertarkę a kiedy wiertarkę?

przez redakcja serwisu
Młotowiertarka

Młotowiertarka czy wiertarka? Jaki sprzęt kupić, jeśli szukamy modelu do domu? Często oba te narzędzia sprawdzają się w podobnych zadaniach. Nie zawsze jednak można stosować je zamiennie. Kupno nowego elektronarzędzia to często inwestycja na lata. Jaki więc sprzęt kupić?

Jakie zadania chcesz wykonywać?

Oba narzędzia pozornie służą do tego samego: do wiercenia w miękkich i twardych materiałach, dłutowania i podkuwania. Jednak w każdym z tych zadań sprawdzają się nieco inaczej, a tym samym mogą mieć pewną przewagę nad drugim narzędziem. Jak to dokładnie wygląda?

Wiertarki udarowe to narzędzia o mniejszych rozmiarach i ciężarze, z tego względu są bardziej kompaktowe, łatwe w transporcie i dobrze nadają się do szerokiego zastosowania. Można z ich pomocą pracować zarówno z drewnem, jak i metalem. Najczęściej wiertarki używa się w pracach wykończeniowych, układaniu instalacji elektrycznych, montażu mebli albo pracach ślusarskich.

Młotowiertarka z kolei jest narzędziem o większych gabarytach, ale także solidnej budowie i dużej mocy. Udar, jaki posiada, różni się od tego w zwykłej wiertarce, zwiększając moc uderzenia, co pozwala na przykład na kucie w betonie.

Najczęściej młotowiertarki stosuje się w pracach budowlanych, związanych z konstrukcją budynku, jak wiercenie, kucie bruzd pod kable. Idealnie sprawdzi się w pracy z twardym materiałem, jak beton i żelbeton.

Rodzaj udaru

Jak wspomniano wyżej – konstrukcja udaru w wiertarce i młotowiertarce się różni. W przypadku tego pierwszego narzędzia mamy do czynienia z udarem mechanicznym. Powstaje on w oparciu o mechanizm zębaty – wiertło przeskakuje po nim, wywołując efekt podobny do uderzeń młotkiem. Udar mechaniczny popycha wiertło do przodu, przyspieszając wiercenie.

W młotowiertarkach występuje natomiast udar pneumatyczny. Częstotliwość uderzenia jest mniejsza niż w udarze mechanicznym, jednak jego moc jest dużo większa. Energia wytwarzana jest przez kompresor, który powietrzem pod ciśnieniem napędza podbijak, uderzający w wiertło. Ruch wiertła jest także nieco inny niż w wiertarce – nie kręci się ono na boki, a jedynie porusza się w osi. Dzięki temu młotowiertarka dobrze radzi sobie z twardymi materiałami, jak kamień, beton, żelbeton. Używanie młotowiertarki do miękkich materiałów nie jest wskazane – udar pneumatyczny może spowodować osłabienie materiału wokół otworu.

Moc silnika i prędkość obrotowa

Porównując młotowiertarkę i wiertarkę koniecznie warto zwrócić uwagę na moc silnika. Może się okazać, że tańsza młotowiertarka do prac amatorskich niewiele różni się pod tym względem od wydajnej wiertarki udarowej. W takim wypadku zakup takiego sprzętu można postawić pod znakiem zapytania.

Drugą kwestią jest moc udaru – jedną z kluczowych wartości jest liczba osiąganych udarów – najlepsze modele oferują 4500-4750 w ciągu minuty. Nie można natomiast zapomnieć o prędkości obrotowej – pozwala ona oszacować, z jaką prędkością kręci się wiertło i z jakim czasem pracy musimy się liczyć. Wydajne narzędzia mają ją na poziomie ok. 1000-1250 obrotów na minutę.

POLECANE

Zostaw komentarz