Główna Wnętrza Jakie są sposoby na odnowienie meblościanki?

Jakie są sposoby na odnowienie meblościanki?

przez redakcja

Meblościanki znane są w Polskich domach od lat 70 ubiegłego wieku. Do dziś można je spotkać w wielu pokojach gościnnych. Dawne meblościanki były bardzo praktyczne i pojemne, dlatego świetnie się sprawdzały zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Liczne półki, szuflady i szafki pozwalały umieścić w niej zarówno telewizor, ubrania, szklaną zastawę oraz ozdoby i dekoracje.

Niezwykły fenomen meblościanki

Meblościanka stanowiła główny element wystroju pokoju a jej kolorystyka i styl determinowały dobór pozostałego wyposażenia. Produkowane dziś meblościanki do pokoju dziennego wyglądają już zupełnie inaczej. Jednak nadal stanowią ważną część wystroju salonu i są chętnie poszukiwane przez klientów. Świadczy to o fenomenie  meblościanki jako praktycznego systemu meblowego ułatwiającego optymalne zagospodarowanie przestrzeni.

DIY czyli zrób to sam

Nie da się ukryć, że dawne meblościanki były jednak ciężkimi i masywnymi meblami. Dzisiejsze trendy skłaniają się ku lekkości i minimalizmowi. Nie oznacza to jednak, że musimy wyrzucić dobrej jakości meblościankę. Możemy ją przekształcić w zupełnie inny mebel i dzięki zastosowaniu różnych technik dopasować go do naszego ulubionego stylu. Z meblościanki może powstać np. regał. Wystarczy że usuniemy z przodu drzwiczki i zawiasy a całą konstrukcję pomalujemy w modnym kolorze. Jeżeli dodatkowo zdemontujemy tylną ścianę meblościanka przekształci się w oryginalną ściankę działową, którą możemy wykorzystać do rozdzielenia salonu i jadalni. Możemy także zamienić tradycyjne drzwiczki na lekkie, półprzezroczyste fronty z poliwęglanu. Taki zabieg unowocześni naszą meblościankę a nie wymaga dużego nakładu pracy.

Jeżeli nasza meblościanka składa się z kilku segmentów możemy pokusić się o rozdzielenie ich a każdy z nich stanie się odrębnym meblem. Prostokątne szafki mogą stać się wiszącymi półkami lub też po przykręceniu kółek staną się mobilnymi kontenerami. Taki rodzaj mebli sprawdzi się np. w gabinecie lub pokoju nastolatka. Jeżeli chcemy utrzymać elegancki styl salonu i wpasować w niego naszą meblościankę, można po odkręceniu frontów i pomalowaniu ramy przykleić do brzegów styropianowe sztukaterie. Taki zabieg nada meblowi stylu i elegancji.

Fronty możemy nie tylko pomalować farbą na przeróżne kolory ale także okleić tapetą lub okleiną. Modne są dziś meble, w których każdy front wykończony jest inną fakturą i kolorem. Możemy także wykorzystać szablony aby stworzyć ciekawe wzory np. na szufladach. Bardzo modna jest od jakiegoś czasu technika decoupage, dzięki której mamy możliwość przenieść na mebel różnorodne wzory, nawet wtedy gdy nie mamy szczególnych zdolności plastycznych. Same szuflady również możemy zamienić np. na kosze, które także spowodują że  meblościanka nabierze nowoczesnego stylu. Takie rozwiązanie sprawdzi się również jeśli postanowimy przekształcić meblościankę w zabudowę garderoby. Wówczas po zdjęciu frontów i umieszczeniu drążków zamiast części półek uzyskamy praktyczny mebel zastępujący tradycyjną szafę.

Jak widać możliwości jest wiele i warto zastanowić się zanim wyrzucimy starą meblościankę. Może się okazać, że przy niewielkim nakładzie pracy stworzymy oryginalny i niepowtarzalny mebel, który stanie się ozdobą naszego mieszkania.

POLECANE

Zostaw komentarz