Główna Budowa i Remont Jak wybrać farbę do wnętrz bezpieczną dla alergików i dzieci?

Jak wybrać farbę do wnętrz bezpieczną dla alergików i dzieci?

przez redakcja

Czas prac remontowych w mieszkaniu może być wyjątkowo uciążliwy dla alergików i dzieci. Są oni bowiem szczególnie narażeni na kontakt z alergenami znajdującymi się między innymi w farbach. Obecnie już od 10 do 30% populacji doświadcza uczuleń, co stanowi duże wyzwanie dla producentów farb do wnętrz. Jak uniknąć szkodliwych skutków malowania?

Alergeny są zawarte głównie w konserwantach dodawanych do farb. Innymi niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami są szkodliwe rozpuszczalniki (lotne związki organiczne – LZO), które mogą wydzielać się podczas malowania ścian, oraz plastyfikatory. Na negatywne skutki ich działania narażone są nie tylko osoby z alergią, ale także dzieci.

Jak wybrać bezpieczną farbę?

Podczas wybierania farby odpowiedniej do mieszkania alergika czy pokoju dziecięcego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Podczas czytania etykiety produktu należy zapoznać się z jego składem. Na opakowaniu farby, która nie będzie wywoływać uczuleń, należy szukać następujących informacji:

  • Brak szkodliwych rozpuszczalników (LZO) – często „produktami antyalergicznymi są nazywane farby, w których jedynie obniżono zawartość LZO. Warto wybierać farby oznaczone znakiem E.L.F gwarantującym całkowity brak tych substancji.
  • Brak konserwantów – farby zawierają konserwanty w celu ochrony produktu przed skażeniem mikrobiologicznym. Nowoczesne technologie pozwalają jednak wyeliminować je ze składu tych produktów, co czyni je bezpiecznymi dla alergików. Brak substancji konserwujących nie wpływa na okres przydatności farby do użycia.
  • Brak plastyfikatorów – czyli substancji, które mogą odparowywać ze ścian nawet po wyschnięciu farby.

Produktem spełniającym wszystkie te wymagania jest farba Indeko-plus firmy Caparol. Dzięki zastosowaniu nowej, opatentowanej technologii spoiwa jest ona pozbawiona konserwantów i innych szkodliwych substancji. W procesie produkcji farby ulepszono także kwestie związane z efektywnością malowania. Dzięki temu remont może być krótszy i mniej uciążliwy, co jest istotne zwłaszcza w przypadku malowania pokoju dziecięcego.

Nieinwazyjne malowanie

Technologie użyte przy produkcji Indeko-plus pozwoliły na stworzenie farby o podwójnej sile krycia – dlatego zazwyczaj wystarczy położenie jednej warstwy produktu. Istotna jest też łatwość aplikacji, która sprawia, że nakład pracy jest mniejszy i pozwala na oszczędność czasu.

Farba tworzy głęboko matową równomierną powłokę, która umożliwia ukrycie drobnych niedociągnięć, co ułatwia samodzielne wykonanie remontu. Produkt firmy Caparol to także farba pozbawiona zapachu, całkowicie bezwonna po malowaniu.

W związku z tym, że biała farba do wnętrz Indeko-plus nie zawiera szkodliwych substancji, otrzymała pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka nr Op-5043, ważną do 15.03.2021 r., co oznacza, że może być stosowana do malowania pomieszczeń, w których przebywają dzieci.

POLECANE

Zostaw komentarz