Główna Instalacje Jak działają gruntowe pompy ciepła?

Jak działają gruntowe pompy ciepła?

przez Milena
pompa ciepla

Gruntowe pompy ciepła w ostatnich latach zyskały pozycję lidera wśród technologii grzewczych. Wielu użytkowników dopatruje się w nich wydajności i ekologicznego działania. Co sprawia, że są tak popularne? 

Gruntowe pompy ciepła – w jaki sposób działają?

Gruntowe pompy ciepła w Ostródzie opierają swoje działanie na wykorzystaniu dość prostych zjawisk fizycznych. Odwierty mogą być prowadzone w sposób pionowy lub poziomy. Pompa może być integrowana ze zbiornikiem wody, którą ogrzewa. Istnieją gruntowe pompy ciepła i powietrzne pompy ciepła. Te pierwsze wybierają ci, którzy mają duże działki oraz dostęp do studni głębinowej, co obniża koszty inwestycji. W stosunku do pomp powietrznych dużą zaletą jest brak jednostki mechanicznej, znajdującej się na zewnątrz. Jest ona duża (przypomina wielki klimatyzator) i generuje także pewien hałas. Należ uwzględnić, że chociaż instalacje tego typu są z reguły bezawaryjne, to raz na jakiś czas należy przeprowadzić czynności konserwacyjne. Jedną z nich jest wymiana czynnika chłodniczego w postaci glikolu. O tym, czy przyszedł na to czas, decydują zazwyczaj badania składu. Czynność tę należy przeprowadzić mniej więcej co pięć lat. 

Gruntowe pompy ciepła a pompy powietrzne – czym się od siebie różnią?

Gruntowe pompy ciepła w Iławie to nie jedyne źródło ogrzewania w domu. Wielu inwestorów wybiera pompy powietrzne. W stosunku do tych gruntowych wymagają znacznie mniej prac. Nie ma konieczności przekopywania większego terenu na działce. Niwelują także problem, z jakim można się spotkać podczas korzystania z pompy chłodzonej wodą ze stawu. Woda może zamarznąć, jednocześnie blokując przepływ w wymienniku ciepła. W niektórych przypadkach jego rozmrożenie może trwać nawet do lata. Oba rozwiązania różnią się od siebie, dlatego łatwiej można dopasować je do swoich potrzeb. Gruntowe pompy ciepła, choć charakteryzują się większą wydajnością i realnymi oszczędnościami, to w istocie różnica w zestawieniu rocznym nie jest aż tak przytłaczająca.  

POLECANE

Zostaw komentarz