Główna Instalacje Jak działa pompa ciepła? Sprawdź!

Jak działa pompa ciepła? Sprawdź!

przez redakcja

Nowoczesne pompy ciepła to rozwiązanie, które coraz częściej trafia pod polskie dachy. Może być wykorzystywane zarówno do ogrzewania domu, jak i ciepłej wody. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jak wybrać odpowiednią pompę!

Do czego służy pompa ciepła?

Jeśli zastanawiasz się, jak działa pompa ciepła, powinieneś zrozumieć, że jej praca opiera się o wytwarzaniu obiegu ciepła pomiędzy dwoma różnymi obszarami.

W zależności od typu pompy może być to np. grunt lub powietrze. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się do ogrzewania domu oraz ciepłej wody. Warto pamiętać, że pompy ciepła można montować również w budynkach pełniących funkcje biurowe lub gospodarcze.

Pompa ciepła – sposób działania

Jak działa pompa ciepła? Przede wszystkim pozwala na wykorzystanie procesu przenoszenia energii z otoczenia do budynku. W efekcie możliwe jest zasilanie systemu grzewczego — zarówno centralnego ogrzewania, jak i ciepłej wody.

Popularne typy pomp ciepła – jak wybrać odpowiedni?

Pompy ciepła to inwestycja, która może się bardzo szybko zwrócić. Aby było to możliwe, konieczne jest dobranie odpowiedniego typu pompy.

Obecnie na rynku spotkać się można głównie z wersją split lub monoblokami. Jest to jeden lub dwa moduły. Obieg chłodniczy montowany w tych urządzeniach jest w pełni kompletny.

Wśród nowoczesnych pomp ciepła spotyka się przede wszystkim wersje powietrzne. Dzięki temu urządzenia te korzystają z powietrza, jako źródła ciepła. To jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Niestety, wadą tej wersji jest niższa efektywność w okresie zimowym, konieczne może okazać się użycie źródła wspomagającego.

Pompy gruntowe działają w ten sam sposób co powietrzne, ten w tym przypadku dolnym źródłem ciepła jest grunt. Praca pompy tego typu jest o wiele bardziej stabilna. Należy jednak pamiętać, że początkowy koszt jest znacznie wyższy.

Ciekawym rozwiązaniem są także hybrydowe pompy ciepła. Pozwalają one na poprawę efektywności pracy kotła gazowego.

Pompy ciepła – zalety

Jeśli zastanawiasz się, jak działa pompa ciepła, przeanalizuj również ich zalety.

To nowoczesne, efektywne urządzenie stanowiące alternatywę dla rozwiązań tradycyjnych, takich jak kotły gazowe lub węglowe.

Pompy ciepła to wyjątkowo dynamicznie rozwijający się sekto. Rosnąca dostępność, coraz bardziej atrakcyjne ceny oraz wiedza na temat zalet tego rozwiązania wpływa na decyzje wielu osób budujących nowe domy. Wybierając odpowiednią, warto korzystać z wiedzy doświadczonych sprzedawców oraz instalatorów.

POLECANE

Zostaw komentarz