Główna Wnętrza Jak dobrać odpowiednią klamkę?

Jak dobrać odpowiednią klamkę?

przez redakcja serwisu
Wybór klamki

Klamki to nieodłączne, a jednocześnie bardzo niepozorne elementy niemal każdych drzwi. Nie warto jednak bagatelizować kwestii wyboru klamki. Rzecz w tym, iż ma ona znaczenie zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i estetyki. Polecamy zatem przyłożyć się do wyboru najlepszej klamki, zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jak znaleźć najlepszy element? Podpowiadamy, jakie istnieją możliwości.

Materiał wykonania klamki

Najczęściej do konstrukcji klamek wykorzystuje się różnego rodzaju metale. Częstym wyborem producentów jest stal, ze względu na fakt, że jest to bardzo wytrzymały stop metali. Stalowa klamka jest zatem wytrzymała i służy dobrze przez wiele lat. Ponadto przeważnie gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Jednak to nie jedyny metal wykorzystywany do produkcji klamek. Stosuje się również mosiądz, który pod względem parametrów wytrzymałościowych nie ustępuje elementom stalowym. Podobnie jest zresztą z klamkami aluminiowymi, które na dodatek są nieco lżejsze. Tym samym lepiej sprawdzają się w połączeniu z lekkimi i cienkimi drzwiami.

Warto podkreślić, że klamki wykonuje się również z tworzyw sztucznych. Według powszechnego przekonania plastik jest mniej wytrzymały od metalu. Jeżeli mowa o tworzywie sztucznym niskiej jakości to rzeczywiście jest to prawda. Jednak renomowani producenci oferują klamki z tworzywa sztucznego, które ani pod względem wytrzymałości, ani pod względem estetyki, nie ustępują zupełnie klamką stalowym czy mosiężnym.

Uchwyt i rozeta, czyli czym tak naprawdę jest klamka?

Zasadniczo klamkę kojarzy się głównie z uchwytem, który poprzez przyciśnięcie czy też przekręcenie umożliwia otworzenie drzwi. Jednak częścią klamki jest również szyld, czyli najczęściej płaski element, niejako umożliwiający prawidłowy montaż klamki. Ponadto głównie w przypadku drzwi zewnętrznych, choć nie tylko, częścią klamki jest również rozeta dolna. Nie ma ona bezpośredniego kontaktu z uchwytem, a jej zadaniem jest umożliwienie zamontowania zamka.

Odpowiednia klamka

Jeżeli chodzi o klamki dwuczęściowe z rozetą dolną, większość tych modeli wykonana jest z metalu. Rzecz w tym, iż w przypadku tego typu klamek bardzo ważne jest, aby dobrze wypełniały one funkcje ochronne. Stalowa rozeta jest trudna do wyłamania, przez co zamontowany w niej zamek nie daje się tak prosto zdemontować. Oczywiście niektóre klamki wykonane z tworzyw sztucznych zapewniają równie wysoki, bądź przynajmniej porównywalny poziom bezpieczeństwa. Niemniej jednak wiele z nich daje się nieco łatwiej zdemontować, przez co zaleca się ich stosowanie jedynie w przypadku drzwi wewnętrznych.

Zadbaj o odpowiednią estetykę

W przypadku klamki estetyka wydaje się szczególnie istotna. Wszystko przez to, że element ten od razu rzuca się w oczy każdemu, kto otwiera dane drzwi. Warto zatem dobrać klamkę odpowiednio do drzwi. Mowa tutaj o dopasowaniu materiałów, jak również kolorów. Obecnie wybór barw jest bardzo duży. Metalowe klamki najwyższej jakości pokrywane są farbami różnych kolorów, przez co w zasadzie każdy jest w stanie znaleźć klamkę spełniającą jego potrzeby.

POLECANE

Zostaw komentarz