Główna Budowa i Remont Farby silikatowe – jak je stosować?

Farby silikatowe – jak je stosować?

przez redakcja serwisu
farby

Na rynku znajdziemy wiele farb, które różnią się tym, z czego powstały, a także sposobem wykorzystania. Od wybranej farby zależy naprawdę wiele, gdyż nie wszystkie farby dobrze sprawdzą się na przykład we wnętrzu domu, czy też na elewacji. Jednym z typów są farby silikatowe. Czym one są i jak je stosować?

Czym są farby silikatowe?

Tak zwane farby krzemianowe, czyli farby silikatowe to farby, które powstają na bazie szkła wodnego oraz organicznych stabilizatorów. Ich skład różni się znacząco od na przykład farb silikonowych i przez to farby silikatowe charakteryzuje między innymi wysoka paroprzepuszczalność, czy też odporność na czynniki chemiczne.

Farby silikatowe świetnie sprawdzają się jako farby fasadowe. W tej kwestii są alternatywą między innymi dla farb silikonowych, akrylowych, siloxanowo-akrylowych, czy też silikonowo-akrylowych. Nie oznacza to jednak, że sprawdzą się w dokładnie ten sam sposób, co wyżej wspomniane farby. Jak więc stosuje się farby silikatowe.

Jak stosuje się farby silikatowe?

Przede wszystkim farby silikatowe stosuje się z wielką ostrożnością. Przez swój skład są one bowiem substancjami żrącymi, przez co do ich zastosowania konieczne jest użycie odzieży ochronnej przede wszystkim w postaci rękawiczek. Bez nich nie można używać farb, gdyż mogłoby się to skończyć na przykład dotkliwymi poparzeniami ciała. Farby silikatowe znajdują swoje zastosowanie na dość specyficznym rodzaju podłoża. Mowa tu o podłożach mineralnych, które dodatkowo często przygotowuje się za pomocą środków gruntujących. Farby silikatowe stosuje się oczywiście również na powierzchniach, które wcześniej pomalowano z ich pomocą.

Przez swoją charakterystykę farby silikatowe spotkamy często na przykład na fasadach zabytkowych budynków. Są one bowiem odporne na porastanie glonami, mchami czy też grzybami, a także na wpływ warunków atmosferycznych. Do tego zaraz po nałożeniu tworzą one bardzo silne wiązanie z mineralnym podłożem, dzięki czemu są one trwała i są w stanie wytrzymać nawet wiele lat po nałożeniu.

POLECANE

Zostaw komentarz