Główna Narzędzia Dobre akcesoria do pilarek łańcuchowych, czyli jakie?

Dobre akcesoria do pilarek łańcuchowych, czyli jakie?

przez redakcja serwisu
pilarka lancuchowa

Aby pilarka łańcuchowa służyła odpowiednio długo, warto zadbać o zakup wysokiej jakości akcesoriów. Niezbędna jest też znajomość ich dokładnych parametrów. Co kupować do pilarek łańcuchowych?

Jak dobrać łańcuch do pilarki?

Akcesoria do pilarek łańcuchowych powinny być dobierane przede wszystkim pod kątem mocy i rozmiaru. Przykładem jest sam łańcuch. Ważna jest tu m.in. grubość ogniw prowadzących. Wartość ta jest mierzona w miejscu, w którym ogniwa chowają się w rowku prowadnicy. Oprócz tego istotna jest liczba ogniw w prowadnicy.

Aby dobrać właściwy łańcuch do pilarki, trzeba uprzednio sprawdzić instrukcję obsługi urządzenia. Zamiast tego można sprawdzić także napisy wyryte na prowadnicy, ogniwie prowadzącym łańcucha lub opakowaniu, w którym został zakupiony. Warto pamiętać, że po pracy z pilarką pozostaje wiele zanieczyszczeń. Do ich usunięcia przydają się odkurzacze przemysłowe workowe.

Co jest ważne przy zakupie prowadnicy do pilarki?

Prowadnicę pilarki łańcuchowej należy dopasować przede wszystkim do długości wymaganej przez producenta urządzenia. Kolejnym kluczowym aspektem jest kształt prowadnicy. Do zdecydowanej większości prac służą części z okrągłymi końcówkami. Jeżeli pilarka wykorzystywana jest do cięcia drewna, należy zamontować prowadnicę ze spiczastym końcem.

Następny ważny aspekt to moc samej pilarki. Zbyt krótka prowadnica sprawi, że pilarka nie będzie w stanie pracować na 100% swoich możliwości. Z kolei nadmierna długość tej części przyczynia się do niepotrzebnego przeciążania pilarki. W rezultacie urządzenie może zacząć się częściej psuć.

Który olej będzie najlepszy do pilarki?

Dobry olej do pilarki cechuje się wysoką lepkością. Dzięki temu przylega do łańcucha wystarczająco mocno, by stworzyć skuteczną warstwę ochronną. Pozwala to ochronić łańcuch przed przetarciem lub zerwaniem.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę także na skład. Wielu producentów wzbogaca swoje oleje o dodatkowe związki chemiczne. Ich zadaniem jest ochrona metalowych części przed korozją i utlenianiem.

POLECANE

Zostaw komentarz