Główna Aktualności Czy opłaca się zostać projektantem wnętrz?

Czy opłaca się zostać projektantem wnętrz?

przez redakcja

Ile tak naprawdę zarabiają projektanci wnętrz? Wiele zależy od umiejętności, które zdobyli w czasie studiów lub indywidualnej nauki. W tej branży jest bowiem tyle samo specjalistów z udokumentowanym wykształceniem, co hobbystów, uprawiających ten zawód bez certyfikatów, ale na równie, a może nawet wyższym poziomie, co osoby legitymujące się dyplomem ukończenia szkoły wyższej o profilu artystycznym.

Zawód projektanta wnętrz obecnie uznawany jest za jeden z najbardziej dochodowych w branży artystycznej. Najwięcej zarabiają projektanci w dużych miastach, gdzie mieszkańcy zwracają baczną uwagę na to, by otaczać się wnętrzami i elementami dekoracyjnymi na najwyższym poziomie estetycznym. Wiadomo, że w mniejszych miastach, gdzie wynagrodzenie za pracę mieszkańców nie przekracza często 1800 złotych netto, zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie nieco mniejsze, choć w ostatnich latach sporo się też zmieniło i wszystko idzie ku lepszemu.

Projektant wnętrz tak jak inne zawody walczy o przetrwanie!

Zwłaszcza, że konkurencja w branży jest spora. Najłatwiej mają projektanci i dekoratorzy wnętrz skupieni w zespołach i działający na zasadzie przedsiębiorstwa korporacyjnego, wypromowanego i ze stałą baza klientów. Trudniej ma projektant wnętrz, który nie dość, że sam musi szukać chętnych na swoje usługi, to jeszcze w pełni samodzielnie prowadzi swoją własną działalność gospodarczą. Ceny za projekty indywidualne mogą być bardzo różne. Wiele zależy od tego, do jakiego etapu mają zostać przeprowadzone realizacje. Pakiety usług projektantów wnętrz rozpoczynają się od tych podstawowych, polegających jedynie na konsultacjach i wstępnym projekcie. Rozszerzone pakiety zawierają szczegółowy projekt urządzenia wnętrza wraz z jego realizacją.

Dobra usługa sporo kosztuje

Za samo przygotowanie projektu profesjonalny projektant zażyczyć sobie może od 1000 do 1500 złotych. Tyle zazwyczaj płaci się za wstępne wizualizacje projektów w nowoczesnych programach komputerowych. Jeśli projektant jest popularny na rynku, ceny za usługi naturalnie mogą być jeszcze wyższe. Za kompleksową realizację łącznie z przebudową wnętrza lub wyposażeniem od podstaw ceny wahają się w różnych granicach, najczęściej zaczyna się od 3000 złotych.

Czy warto więc zapłacić komuś za urządzenie naszego domu lub mieszkania?

To zależy przede wszystkim od naszych funduszy ale także od naszego nastawienia do aranżacji wnętrz. Jeśli czujemy że możemy nie podołać niełatwemu zadaniu jakim jest urządzanie wnętrza a bardzo chcielibyśmy aby nasz wymarzony dom był piękny i stylowy, to warto rozważyć opcję płatnej pomocy projektanta. Nie każdy musi przecież umieć zestawiać ze sobą np. nowoczesne białe meble z dodatkami w stylu retro, nawet jeśli bardzo mu się takie połączenia podobają i marzy aby zagościły w jego domu.  Jeżeli interesujemy się nowinkami wnętrzarskimi, mamy czas i ochotę na wyszukiwanie odpowiednich mebli i lubimy eksperymentować we wnętrzach to spróbujmy samemu zaaranżować wystrój naszej przestrzeni. Satysfakcja z posiadania pięknie urządzonego domu będzie jeszcze większa jeśli sami go urządzimy.

POLECANE

Zostaw komentarz