Główna Wnętrza Abażur, klosz czy metalowa oprawa? – ubiór dla lamp

Abażur, klosz czy metalowa oprawa? – ubiór dla lamp

przez redakcja serwisu

Ubierać lampy? Ależ oczywiście! Przecież oświetlenie ma zdobić. Najważniejsze jest, by spełniało swoje praktyczne funkcje, zapewniało komfort korzystania z każdego pomieszczenia, ale nie obejdzie się bez dekoracji. W końcu to światło, strój w postaci klosza, abażura lub niczym nieosłoniętej żarówki, decyduje o efektach wizualnych. W dobrze zaprojektowanych przestrzeniach i ciekawie udekorowanych czujemy się bezpiecznie, pewnie, po prostu dobrze.

W co ubrać wybraną lampę?

Duże pole do popisu dają nam lampy, do których można dowolnie dobrać abażur czy też klosz. Postawienie na oświetlenie, gdzie baza pozostaje niezmienna, a ubiór żarówki tak, pozwala na regularną zmianę aranżacji wnętrza, dostosowane jej do pory roku, nowych mebli lub innych elementów wyposażenia.

W zależności od stylistyki, która panuje w danym pomieszczeniu, można zdecydować się na niczym nieosłoniętą żarówkę, ale i zastosowanie jedynie czegoś na kształt metalowej klatki. Taka ażurowa, designerska propozycja jest idealna do współczesnych loftów i wnętrz urządzanych w stylu industrialnym. Oświetlenie, mimo że pozostawia gołą wręcz żarówkę, może prezentować się bardzo subtelnie, elegancko, wyrafinowanie. Spójrzmy na typowe lampy wiszące utrzymane w tym stylu, a goszczące w sklepie Lampy.it. One zdobią i inspirują, choć są minimalistyczne.

Dla przeciwników nadmiernej skromności, pojawiają się lampy uzupełnione o klasyczne klosze. Te zaś mogą być całkowicie przezroczyste. Szklany klosz tworzy skupioną wiązkę świetlną, a kształtna żarówka widoczna spod transparentnego ubioru lampy, nabiera charakteru. Takie oświetlenie doskonale komponuje się z bogato urządzonymi lub obfitującymi w kolory wnętrzami. Wtapia się w tło, przez co zostaje zachowana spójność aranżacyjna.

Pomiędzy nimi plasują się lampy zakończone abażurami. Materiałowymi, z tworzyw sztucznych, szklanymi. Za ich pomocą można uzupełniać dowolnych wystrojów wnętrz. Gruby materiał, ozdobny łagodzi wiązkę światła. Kompozycja ta sprzyja przytulnej i romantycznej atmosferze wnętrza. Abażury z tworzyw sztucznych wpisują się za to w potrzeby wystrojów współczesnych. Pojedyncze kryształowe elementy, które przypominają kaskadę i jedynie opływają na kształt abażura, to kropka nad i w aranżacjach luksusowych, glamour, eleganckich i gustownych.

Jak dobrać idealny ubiór dla lampy?

Własne oczekiwania odnośnie przyszłego oświetlenia są oczywiście ważne. W końcu aranżacja ma być odzwierciedleniem gustów i charakteru właścicieli domu czy mieszkania. To sposób na wyrażenie siebie, zainteresowań. Za pomocą oświetlenia uzyskuje się indywidualny wystrój, a to sprawia, że mamy poczucie posiadania własnego, bezpiecznego miejsca na ziemi.

Na równi stoją wymagania określane przez metraż czy kształt danego pomieszczenia. Niskie pokoje źle komponują się z lampami wiszącymi na zbyt długich linkach. Poza tym to niepraktyczne rozwiązanie, a do tego ograniczające możliwości swobodnego poruszania się. Z kolei duża wysokość sprawia, że płaski plafon ginie w tle.

Oświetlenie musi być wyważone, a pod względem wyglądu spójne z zastosowanym wystrojem. Jeśli nie mamy pomysłu, co wybrać, w jaki sposób dopełnić stworzonej niegdyś wizji, pokuśmy się o poradę fachowców. Możemy również samodzielnie poszukać wskazówek, tych praktycznych i związanych z kwestiami technicznymi, w jaki sposób dobierać kształty, rozmiary, materiały.

Tak przygotowani możemy planować rozmieszczenie oświetlenia licząc na to, że ubiór dla lampy będzie doskonałym uzupełnieniem.

POLECANE

Zostaw komentarz