Główna Wnętrza 4 Kroki do najbardziej efektywnej wymiany powietrza i odzysku ciepła w budynku

4 Kroki do najbardziej efektywnej wymiany powietrza i odzysku ciepła w budynku

przez redakcja serwisu
ogrzewanie

Każdy właściciel domu dąży do optymalnej wymiany powietrza, a także zniwelowania mostków termicznych. Jednak to nie wszystko, wszak ciepło z powietrza wywiewanego można odzyskiwać. Tylko w jaki sposób robić to dobrze? Wentylacja grawitacyjna nie zawsze funkcjonuje jak należy, a straty ciepła są przy jej zastosowaniu nieuniknione. Poznajcie zatem 4 kroki do najbardziej efektywnej wymiany powietrza i odzysku ciepła w budynku.

Krok pierwszy: projekt wentylacji mechanicznej, w tym wybór rekuperatora z wymiennikiem ciepła

Decydując się na termomodernizację budynku warto pomyśleć o nowej wentylacji. Oczywiście, gdy w budynku działała wcześniej grawitacyjna, konieczne jest wyeliminowanie dotychczasowych kominów wentylacyjnych, gdyż dwa systemy wentylacji nie mogą równocześnie funkcjonować w jednym budynku. Projekt musi zakładać poprowadzenie kanałów wentylacyjnych, a także miejsce umieszczenia centrali wentylacyjnej. Powinno być ono jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, trzeba wziąć pod uwagę głośną pracę wentylatorów, ale również rozmieszczenie czerpni i wyrzutni. Najlepszym miejscem do ulokowania czerpni jest ściana północna, a w dalszej kolejności wschodnia. Z kolei wyrzutnia powietrza powinna być umieszczona 3m od znajdujących się na tej samej ścianie okien i dwa metry od okien znajdujących się poniżej lub powyżej. Rekuperator powinien być urządzeniem odpowiednio zbudowanym z izolowanych ścianek, co ogranicza hałas podczas ciągłej pracy wentylatorów. Ponadto istotnym elementem rekuperatorów są wymienniki ciepła. Można zdecydować się na krzyżowy, obrotowy, jak również przeciwprądowy lub spiralny. Dwa ostatnie w największym stopniu odzyskują ciepło z powietrza wywiewanego. Ich efektywność sięga nawet 90%.

Krok drugi: poprowadzenie kanałów wentylacyjnych i instalacja centrali wentylacyjnej

Gdy już urządzenie jest wybrane pora na prace właściwe. Kanały wentylacyjne mogą być wykonane z metalu, a dokładnie blachy stalowej ocynkowanej, aluminiowo-cynkowej bądź aluminiowej. Rury poprowadzone w ścianach i stropach mogą być także wykonane z polipropylenu lub polietylenu. Ich wymiary powinny wynikać z obliczeń przepływu powietrza. Rury z tworzywa sztucznego są bardziej elastyczne i najczęściej wybierane przy tworzeniu wentylacji mechanicznej w budynku. Trzeba pamiętać, że ich poprowadzenie nie może kolidować z innymi instalacjami. Centrala wentylacyjna, z rekuperatorem wyposażonym w wymiennik ciepła powinna znaleźć się w kotłowni, na nieużytkowanym poddaszu, bądź innym miejscu, gdzie temperatura nie spada nigdy poniżej zera. Centrala może być zabudowana drzwiczkami, jeśli jest umieszczona, np. w przedpokoju.

ogrzewanie

Krok trzeci: wymiana stolarki okiennej na bardziej szczelną

Odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej to nie wszystko, bowiem trzeba w remontowanym budynku zapewnić jeszcze mniejsze straty ciepła. Potrzebne będzie docieplenie ścian, a czasem również dachu, a ponadto wymiana stolarki okiennej na bardziej szczelną. Okna w ogóle nie muszą być otwierane przy wentylacji mechanicznej, gdyż rozprowadzenie świeżego powietrza po pomieszczeniach zapewniają zakończenia kanałów wentylacyjnych, czyli anemostaty. Oczywiście w przypadku termomodernizacji wymianie ulegało będzie także źródło ciepła. Z wentylacją mechaniczną najlepiej współpracuje pompa ciepła.

Krok czwarty: dostosowanie pracy rekuperatora do własnych potrzeb

Kiedy już całą termomodernizację mamy za sobą możemy dostosować pracę rekuperatora do własnych potrzeb. Co to oznacza? Każde urządzenie wyposażone jest w elektroniczne sterowanie. Możemy tu ustawić preferowaną temperaturę w pomieszczeniach. Jest to przydatne zarówno w okresie grzewczym, jak i latem. Rekuperator może działać automatycznie i włączać wyższe obroty wtedy, gdy panują najbardziej optymalne warunki wymiany powietrza. Oczywiście na wyświetlaczu można również sprawdzić stopień zanieczyszczenia filtrów, co pozwala w porę je wymienić i cieszyć się nie tylko świeżym, ale również czystym powietrzem w swoim domu.

Niewątpliwie przy wyborze rekuperatorów trzeba zwrócić uwagę na wymienniki ciepła. To one są kluczowe jeśli chodzi o efektywność odzysku ciepła, bo przez ich płyty przenika ciepło z powietrza wywiewanego do nawiewanego, a jednocześnie, jeśli wybierze się spiralne lub przeciwprądowe, strumienie nie będą się w żadnym wypadku ze sobą mieszać. 4 kroki do sprawnej wentylacji są niewątpliwie pracochłonne, ale efekt wart jest wysiłku i nakładów finansowych.

POLECANE

Zostaw komentarz