Główna Wnętrza Czym kierować się przy wyborze drzwi drewnianych?

Czym kierować się przy wyborze drzwi drewnianych?

przez redakcja
Czym kierować się przy wyborze drzwi drewnianych?

Głównym celem zakupu drzwi zewnętrznych jest ochrona naszego domu. Można to rozumieć na kilka sposobów. Przede wszystkich chronimy nasz dobytek oraz prywatność. Chronimy się jednak również przed wpływem zewnętrznych warunków atmosferycznych, w tym chłodu, a także przed nadmiernym hałasem. Wybór konkretnych drzwi drewnianych nie jest łatwy, ponieważ należy zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników. Jednym z najbardziej oczywistych jest materiał wykonania. Do najczęściej wybieranych drzwi drewnianych należą drzwi sosnowe oraz drzwi dębowe. Czynników wpływających na jakość oraz cenę jest jednak o wiele więcej.

Konstrukcja i wykończenie

Najważniejszą częścią w konstrukcji drzwi drewnianych są ramki. Najlepiej, gdy są one klejone, co zapobiega ich wypaczeniu i wzmacnia całość konstrukcji. Płyciny to elementy uzupełniające, które powinny być wykonane z wysokiej jakości sklejki, dodatkowo wypełnionej materiałem o odpowiednich parametrach izolacji cieplnej. W drzwiach zewnętrznych płyciny powinny być wodoodporne. Warstwa wierzchnia jest malowana farbami wodnymi i lakierniach. Ma to chronić drzwi zewnętrzne przed wpływem wilgoci, ale jednocześnie powinno umożliwiać odparowanie wilgoci, która i tak gromadzi się w drewnie. Nałożone powłoki na warstwę zewnętrzną drzwi powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, ponieważ pod wypływem wilgoci drewno się kurczy i rozszerza. By uniknąć ich łuszczenia się, a nawet pękania w ekstremalnych sytuacjach.

Wymiary drzwi zewnętrznych

Na rynku polskim drzwi drewniane mogą mieć wiele rodzajów i wytwarzane są przez wielu producentów. Wyróżniamy różne rodzaje drzwi w zależności od ich wymiarów. I tak na przykład mamy drzwi zewnętrzne o standardowych wymiarach 90 cm oraz drzwi o wymiarach nietypowych. Nie zapominajmy, że drzwi zewnętrzne trzeba dopasować do otworu wejściowego w murze. Szerokość 90 cm zazwyczaj wystarczy, by przenieść do domu wszystkie przedmioty codziennego użytku o większych gabarytach, takich jak meble, wersalki itp. Drzwi drewniane o standardowej szerokości są odpowiednio tańsze od rozmiarowo drzwi nietypowych.

Drzwi o nietypowej szerokości stosowane są zazwyczaj w pomieszczeniach gospodarczych lub garażach. Jeżeli jednak sami projektowaliśmy dom, mogliśmy zlecić architektowi praktycznie dowolną wielkość frontowych drzwi wejściowych. Wielkie wrota rodem z pałacu będą jednak nie tylko bardzo drogie. Większe i cięższe drzwi zewnętrzne charakteryzują się tym, że szybciej się zużywają klamki i zawiasy, zaś okucia wymagają częściej regulacji. Muszą być również wykonane na zamówienie, co zwiększa ich koszt.

Przy wyborze odpowiednich drzwi dla nas powinnyśmy poradzić się fachowców zajmujących się sprzedażą i montażem. Niezbędny jest fachowy montaż naszych drzwi. Profesjonaliści od sprzedaży na pewno pomogą nam wybrać odpowiednie drzwi zewnętrzne.

Wygląd i kwestie estetyczne

Praktyczność drzwi frontowych będzie niezbędnym atutem przy ich wyborze, ale nie zapominajmy również o wyglądzie. Barwa drzwi powinna być dobrana do elewacji, okien czy też dachu. Pamiętajmy o tym, że ciemne drzwi są bardziej wrażliwe na oddziaływanie promieni słonecznych. Nie powinny być montowane po południowo-zachodniej stronie domu. Tam słońce świeci częściej. Możemy do klasycznych drzwi drewnianych dobrać też elementy zdobień, jak na przykład szkło. Trzeba jednak pamiętać, że szyba musi posiadać odpowiednie atesty antywłamaniowe. Jeżeli chodzi o kolory i ozdoby drzwi zewnętrznych warto poradzić się kobiet, są fachowcami w tej dziedzinie. Oczywiście możemy również oświetlić nasze drzwi. Z rozwagą dobierajmy kolor drzwi i ozdoby tak, żeby pasowały do całości.

Wskaźniki izolacji termicznej oraz akustycznej

Im mniejszy współczynnik całkowitej przenikalności cieplej tym lepiej. Patrząc zaś odwrotnie, im wyższy współczynnik izolacji, tym lepiej. W zależności od konstrukcji drzwi drewniane charakteryzują się różnym współczynnikiem izolacyjności. Drzwi z drewna sosnowego są cieplejsze od drzwi z drewna dębowego. Dodatkowy wpływ na izolację cieplną drzwi ma również ich grubość. Im drzwi zewnętrzne są grubsze tym większa izolacja cieplna. Zazwyczaj jest też tak, że im większa ilość przeszkleń, tym szybciej ciepło ucieka nam z domu. Wpływ na izolacyjność cieplną drzwi mają również zamontowane w nich zamki.

Parametr izolacji akustycznej powinien być jak najwyższy. Bardzo ważnym elementem izolacji akustycznej są uszczelnienia zastosowane między skrzydłem a ościeżnicą, jak również sposób montażu drzwi zewnętrznych. Na rodzaj izolacji akustycznej ma wpływ również grubość drzwi, tak jak w przypadku przepuszczalności cieplnej. Na pewno drzwi zewnętrzne powinny spełniać dwa podstawowe warunki izolacji cieplnej i izolacji akustycznej.

Drzwi drewniane to również bezpieczeństwo

Drzwi zewnętrzne są gwarantem naszego bezpieczeństwa. Zwróćmy szczególną uwagę na to, z czego wykonane są owe drzwi, jak i na poziom ich bezpieczeństwa. Wejściowe drzwi powinny mieć solidną i wytrzymałą konstrukcję, jak i zabezpieczenie antywłamaniowe. Od strony zewnętrznej ważną rolę odgrywają wręgi i bolce antywyważeniowe. Powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Zabezpieczają one drzwi zewnętrzne od strony zawiasów.

Najważniejszą cechą są jednak zamki montowane w ościeżnicy i blachy. Muszą być na tyle solidne i mocne, aby uniemożliwić wyłamanie drzwi. Należy również dodać takie elementy, jak wkładki zabezpieczające przed złamaniem. Wszystkie te materiały posiadają swoje atesty. Możemy jednak dodatkowo zabezpieczyć nasz dom montując alarmy. Każdy człowiek cenni sobie dom i spokój a osiągnąć go możemy właśnie przez bezpieczeństwo.

POLECANE

Zostaw komentarz